logo_eet

جنگنده‌های آمریکا یک شئ ناشناس را بر فراز آلاسکا ساقط کردند

(WIKIMEDIA)
(WIKIMEDIA)

جت های جنگنده آمریکا بعد از ظهر دیروزجمعه، یک شئ مرموز به اندازه یک خودرو را که در ۴۰ هزار پایی (کمتر از ۱۰ کیلومتری) بر فراز آلاسکا شناسایی شده بود، مورد هدف قرار دادند و ساقط کردند.

هنوز مشخص نیست که این شئ چه چیزی بوده است اما کاخ سفید آن را به عنوان یک «شئء در ارتفاع بالا» توصیف کرده است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «ما این را یک «شئ» می نامیم زیرا این بهترین توصیفی است که در حال حاضر داریم.

جان کربی گفت: «این شئ پرنده «خطر جدی برای خطوط پروازی هواپیماهای مسافربری» محسوب میشده و بر فراز منطقهای مسکونی اما با پراکندگی و تراکم کم پرواز میکرده است

وی گفت که دستور ساقط کردن این شئ پرنده که مبدا و مقصد پرواز آن و همچنین مالکیت آن هنوز معلوم نیست را جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، صادر کرده است.

سخنگوی کمیته امنیت ملی کاخسفید به خبرنگاران گفت: «بقایای شئ پرنده ساقط شده اکنون در آبهای ساحلی آلاسکا که یخزده است قرار دارد و به لحاظ بزرگی «بسیار بسیار کوچکتر» از بالن چینی است که روز شنبه در سواحل کارولینای جنوبی ساقط شد.

آن طور که آقای کربی گفته ابتدا یک جنگنده آمریکایی به این شئ نزدیک شده و آن را وارسی کرده و اطمینان یافته که سرنشینی داخل آن نیست. سپس این اطلاعات در اختیار آقای بایدن قرار گرفته تا او تصمیم نهایی را درباره هدف قرار دادن آن بگیرد.

همچنین جاستین ترودو نخست وزیر کانادا نیز با با انتشار یک توییت خبر داد که مقامهای آمریکایی قبل از ساقط کردن این پهپاد وی را در جریان قرار داده و او نیز از تصمیم ساقط کردن این شئ پرنده حمایت کرده است.

مقامهای ایالات متحده اعلام کردند که بخش اعظمی از بقایای این شئ پرنده برای بررسی ماهیت ماموریت آن جمعآوری شده است.

هفته گذشته پرواز یک بالن متعلق به رژیم کمونیستی چین بر فراز آمریکا به یک چالش برای جو بایدن رئیسجمهور این کشور بدل شد. آن بالن که بعد ها گفته شد یکی از بالنهای ناوگان جاسوسی چین بوده چندین روز بر فراز مناطق مختلف ایالات متحده در حال پرواز بود و پس از آن با دستور بایدن ساقط شد.

بسیاری از جمهوریخواهان این اقدام را بسیار دیرهنگام ارزیابی کرده و بایدن را به اهمالکاری و عدم واکنش در زمان مناسب متهم کردند.

اخبار مرتبط