Search
Asset 2

بر اساس یک نظرسنجی در آمریکا ۶۰ درصد از مردم چین را تهدیدی بزرگ‌تر از روسیه می‌دانند

در نظرسنجی جدید دانشگاه کوئین پاک تهدید چین برای آمریکا از روسیه بیشتر است
پرچم‌های رژیم چین و پرچم‌های آمریکا در یک شرکت در پکن در 16 اوت 2017 نمایش داده می‌شوند. (Wang Zhao/AFP via Getty Images)

 حدود ۶۰ درصد از آمریکایی‌هایی که در نظرسنجی جدید دانشگاه کوئین پاک (Quinnipiac University) شرکت کردند، عنوان کردند که چین را نسبت به روسیه تهدید بزرگ‌تری برای ایالات متحده می‌دانند. 

در این نظرسنجی که بین ۹ تا ۱۳ مارس انجام شد، از ۱۷۹۵ بزرگسال آمریکایی در مورد نظراتشان در مورد طیف وسیعی از موضوعات سیاسی سؤال شد و در یکی از این سؤال‌ها از پاسخ‌دهندگان خواسته شد تا مشخص کنند که از میان کشورهای چین، روسیه، کره شمالی، ایران، ونزوئلا و کوبا، کدام یک را بزرگ‌ترین تهدید برای ایالات متحده می‌دانند. 

اکثریت ۶۱ درصدی پاسخ‌دهندگان، چین را بزرگ‌ترین تهدید برای ایالات متحده دانستند، درحالی‌که ۲۲ درصد روسیه را تهدید اول برای آمریکا می‌دانستند. هشت درصد از پاسخ‌دهندگان نیز گفتند که کره شمالی بزرگ‌ترین تهدید است و دو درصد ایران را تهدید اصلی دانستند. کمتر از یک درصد از پاسخ‌دهندگان، ونزوئلا یا کوبا را به‌عنوان تهدید اصلی برای ایالات متحده معرفی کردند، درحالی‌که سه درصد از پاسخ‌دهندگان داوطلب گزینه‌های فهرست نشده و چهار درصد گفتند که نمی‌دانند. 

چین بزرگ‌ترین نگرانی برای پاسخ‌دهندگان در تمام گرایش‌های حزبی در این نظرسنجی بود. ۷۹ درصد از جمهوری‌خواهان، ۶۴ درصد از مستقل‌ها و ۴۷ درصد از دموکرات‌ها چین را به‌عنوان تهدید اصلی برای ایالات متحده انتخاب کردند. 

در مقابل، ۳۸ درصد از دموکرات‌ها، ۱۸ درصد از مستقل‌ها و ۱۰ درصد از جمهوری‌خواهان روسیه را تهدید اصلی می‌دانستند. 

یافته‌های دانشگاه کوئین پاک مشابه نتایج نظرسنجی اخیر گالوپ است که نشان می‌دهد ۵۰ درصد از پاسخ‌دهندگان آمریکایی چین را بزرگ‌ترین تهدید برای ایالات متحده می‌دانند، درحالی‌که ۳۲ درصد می‌گویند روسیه تهدید بزرگ‌تر است. نظرسنجی گالوپ حتی دیدگاه‌های منفی گسترده‌تری را نسبت به چین نشان داد، به‌طوری‌که بیش از هشت نفر از هر ده آمریکایی دیدگاه‌های نامطلوب نسبت به این کشور ابراز می‌کردند. 

چین و تیک‌تاک

نظرسنجی جدید دانشگاه کوئین پاک نشان داد که ۴۹ درصد از پاسخ‌دهندگان آمریکایی ممنوعیت تیک‌تاک در ایالات متحده را ترجیح می‌دهند، درحالی‌که ۴۲ درصد با ممنوعیت این شبکه اجتماعی مخالف بودند. ۹ درصد نیز عنوان کردند که در این مورد نمی‌دانند که کدام نظر را انتخاب کنند. 

دیدگاه‌ها درباره ممنوعیت تیک‌تاک با دیدگاه‌های سیاسی پاسخ‌دهندگان متفاوت بود: ۶۴ درصد از جمهوری‌خواهان و ۵۰ درصد از مستقل‌ها گفتند که از ممنوعیت تیک‌تاک حمایت می‌کنند. اکثریت ۵۱ درصد از دموکرات‌ها با ممنوعیت این برنامه مخالف بودند، درحالی‌که ۳۹ درصد از آنها گفتند که از ممنوعیت آن حمایت می‌کنند. 

مقامات ایالات متحده معتقدند که رژیم چین از اپلیکیشن تیک‌تاک به‌عنوان وسیله‌ای برای نظارت بر آمریکایی‌ها استفاده می‌کند. تیک‌تاک متعلق به یک شرکت چینی به نام ByteDance است. 

گزارش‌های متعدد نشان داده‌اند که کارمندان تیک‌تاک و ByteDance از داخل چین می‌توانند به داده‌های کاربران ایالات متحده دسترسی پیدا کرده‌اند. 

منشأ ویروس کرونا

منشأ همه‌گیری ویروس کووید۱۹ نیز یکی دیگر از موضوعاتی بود که در این نظرسنجی به آن پرداخته شد. 

در مورد منشأ این همه‌گیری، ۶۴ درصد از پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی دانشگاه کوئین پاک گفتند که نظریه نشت آزمایشگاهی را محتمل‌ترین توضیح می‌دانند، درحالی‌که ۲۲ درصد از پاسخ‌دهندگان گفتند که ویروس می‌تواند نتیجه انتقال طبیعی باشد، و دو درصد گفتند که این بیماری می‌تواند به طور کامل ناشی از چیز دیگری باشد. 

بر اساس این نظرسنجی ۸۷ درصد از جمهوری‌خواهان و ۶۷ درصد از پاسخ‌دهندگان مستقل موافق نظریه نشت آزمایشگاهی بودند. ۴۲ درصد از پاسخ‌دهندگان دموکرات نیز از این نظریه حمایت کردند. 

وزارت انرژی ایالات متحده به‌تازگی و با اطمینان کم ارزیابی کرد که نشت آزمایشگاهی منشأ احتمالی ویروس کووید۱۹ است. طرف‌داران نظریه نشت آزمایشگاهی به طور خاص یک آزمایشگاه ویروس‌شناسی در چین به نام مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان (WIV) را به‌عنوان منشأ احتمالی کووید۱۹ در نظر می‌گیرند. 

حدود ۶۰ درصد از آمریکایی‌هایی که در نظرسنجی جدید دانشگاه کوئین پاک شرکت کردند، عنوان کردند که چین را نسبت به روسیه تهدید بزرگ‌تری برای ایالات متحده می‌دانند. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی