Asset 2

یکی از نامزدهای جمهوری‌خواه: آمریکا باید در تولید نیمه‌رساناها به خودکفایی برسد 

ویوک راماسوامی، یکی از نامزدهای جمهوری‌خواه برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا باید عنوان کرد آمریکا در تولید نیمه‌رساناها به خودکفایی برسد
ویوک راماسوامی، نامزد ریاست جمهوری 2024 جمهوری خواه.(Giorgio Viera/AFP via Getty Images)

ویوک راماسوامی، یکی از نامزدهای جمهوری‌خواه برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا عنوان کرد که در صورت رسیدن به قدرت فقط تا زمانی که آمریکا در تولید نیمه‌رساناها به خودکفایی برسد از تایوان که تامین کننده اصلی تراشه‌های نیمه‌رسانای ایالات متحده است در برابر چین دفاع خواهد کرد. 

ویوک راماسوامی در یک کارزار انتخاباتی با اشاره به دکترین ریچارد نیکسون که بر مبنای «کشورهای دیگر باید اولین محافظان امنیت ملی خود باشند» بنا نهاده شده بود گفت: «من با این دکترین موافقم.» 

در عمل، این به معنای کاهش وابستگی ایالات متحده به چین و تایوان است. 

راماسوامی با اشاره به اینکه تایوان در حال حاضر یک تامین کننده ضروری نیمه‌رساناها برای ایالات متحده برای همه چیز از لوازم الکترونیکی مصرفی گرفته تا تسلیحات پیشرفته است، گفت که کاهش اتکای آمریکا به این نیمه‌رساناها، موقعیت استراتژیک آمریکا را تغییر می‌دهد. 

این نامزد متعهد شد که به سیاست دیرینه ایالات متحده مبنی بر «ابهام استراتژیک» در مورد تایوان پایان دهد. 

تایوان مدعی استقلال از جمهوری خلق چین (PRC) مستقر در پکن است، از سوی دیگر جمهوری خلق چین تایوان را متعلق به خود می‌داند. ایالات متحده در مورد این موضوع برای چندین دهه بلاتکلیف مانده است. 

ویوک راماسوامی در جمع هوادارانش گفت: «من با چین و تایوان به صراحت خواهم گفت که اگر چین قبل از خودکفایی آمریکا در تولید نیمه‌هادی‌ها به تایوان حمله کند، از آنها دفاع خواهیم کرد.» 

او ادامه داد: «پس از دستیابی ایالات متحده خودکفایی در صنعت نیمه هادی‌ها، تعهدات ما برای اعزام پسران و دختران خود برای آسیب رساندن به آنها تغییر خواهد کرد.» 

این نامزد جمهوری‌خواه انتخابات آمریکا پیش‌بینی کرد که ایالات متحده می‌تواند «تا پایان دوره اول من» به آن نقطه [خودکفایی در نیمه‌هادی‌ها] برسد. 

او در بخش دیگری از سخنانش به موضوع حمله روسیه به اوکراین اشاره کرد و وعده داد در صورت رسیدن به مقام ریاست‌جمهوری بخش‌هایی از اوکراین را که روسیه در جنگ ادعا کرده به مسکو واگذار خواهد کرد و پیوستن اوکراین به ناتو را به صورت دائمی ممنوع خواهد کرد.  

راماسوامی در ادامه افزود: «اعتراف می‌کنم که این یک پیروزی بزرگ برای پوتین است اما پیروزی بزرگ‌تری برای آمریکا به همراه دارد.» 

او همچنین گفت: «من از روسیه می‌خواهم که از اتحاد نظامی خود با چین خارج شود. من از روسیه می‌خواهم که سلاح‌های هسته‌ای خود را از کالینینگراد در کنار مرز با لهستان خارج کند. من بر اساس دکترین مونرو مدرن خود می‌خواهم که روسیه حضور نظامی خود را در نیمکره غربی مانند کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه متوقف کند.» 

آقای راماسوامی افزود: در ازای آن، ما روابط اقتصادی خود را با روسیه باز خواهیم کرد، درست همان‌طور که نیکسون با چین انجام داد. او استدلال کرد که از دست دادن حمایت روسیه، چین را از حمله به تایوان باز خواهد داشت.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی