Search
Asset 2

عبور ناو جنگی آمریکا از تنگه تایوان

عبور ناو میلیوس از تنگه تایوان
دریای فیلیپین (13 مارس 2023) - Arleigh Burke USS Milius (DDG 69) ناو جنگی «یواس‌اس میلوس » با موشک هدایت شونده (Flickr)

تنها چند روز پس از پایان آخرین رزمایش جنگی چین در اطراف جزیره تایوان، نیروی دریایی ایالات متحده امروز دوشنبه اعلام کرد که ناو جنگی «یواس‌اس میلوس» روز یکشنبه از تنگه تایوان عبور کرد. ارتش آمریکا این مانور را یک عبور روتین توصیف کرد.

ناوگان هفتم نیروی دریایی ایالات متحده گفت که ناوشکن میلوس مجهز به موشک هدایت‌شونده به‌صورت عادی از تنگه تایوان عبور کرده تا «عبور و مرور آزادانه و بر طبق قوانین بین‌المللی» از این منطقه را تجربه کند. آمریکا گفته عبور این کشتی نشان‌دهنده تعهد ایالات متحده به آزادی کشتیرانی و پرواز در دریای آزاد مطابق با قوانین بین‌المللی است.

فرماندهی شرقی ارتش رژیم چین نیز در خبری در شبکه‌های اجتماعی نوشت که نیروهایی برای رصد ناوشکن آمریکایی حین عملیات گشت‌زنی سازماندهی شده است.

نیروی دریایی آمریکا، دوشنبه هفته گذشته و در آخرین روز از رزمایش بزرگ رژیم کمونیستی چین در نزدیکی جزیره تایوان، اعلام کرد که یک ناوشکن جدید به دریای چین جنوبی اعزام خواهد کرد.

رژیم چین در واکنش به دیدار تسای اینگ ون رئیس‌جمهور تایوان با رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، مانور نظامی سه‌روزه‌ای را با نام «شمشیر مشترک» از ۱۹ فروردین‌ماه در نزدیکی جزیره تایوان برگزار کرد و در این مانور سه‌روزه، محاصره هوایی و دریایی این جزیره را تمرین کرد.

در واکنش به عبور این ناو آمریکایی، سرهنگ شی یی، سخنگوی ارتش چین گفت که سربازان در منطقه «همیشه در سطح بالایی آماده هستند و قاطعانه از حاکمیت و امنیت ملی و همچنین صلح و ثبات منطقه دفاع خواهند کرد.»

همچنین وزارت دفاع تایوان امروز گفت که در طول عبور این کشتی، ارتش این کشور «از نزدیک دریا و حریم هوایی اطراف ما را زیر نظر گرفته و وضعیت عادی است.»

رژیم چین، تایوان را به‌عنوان یک استان جدا شده می‌داند و متعهد شده است که در صورت لزوم این جزیره را با زور تحت کنترل خود درآورد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی