Search
Asset 2

عفو بین‌الملل از مقامات جمهوری اسلامی خواست به جنگ علیه زنان پایان دهند

سازمان عفو بین‌الملل با صدور اطلاعیه‌ای خواستار اقدام فوری برای توقف موج جدید فشارها و سرکوب زنان ایران تحت عنوان حجاب اجباری شد.
اجرای طرح حجاب اجباری موسوم به «طرح نور» (Social Media)

سازمان عفو بین‌الملل با صدور اطلاعیه‌ای خواستار اقدام فوری برای توقف موج جدید فشارها و سرکوب زنان ایران تحت عنوان حجاب اجباری شد.

این سازمان نوشته است که مقامات ایرانی در پی قیام «زن زندگی آزادی»، «جنگ علیه زنان» را برای مجازات سرپیچی از حجاب اجباری به راه انداخته‌اند.

در این اطلاعیه آمده است که از ماه آوریل، نیروهای امنیتی، اجرای طرح حجاب اجباری را در مکان‌های عمومی از طریق نظارت مداوم بر زنان و دختران، ضرب و شتم، خشونت جنسی، شوک الکتریکی، دستگیری و بازداشت خودسرانه و سایر آزار و اذیت‌ها تشدید کرده‌اند.

عفو بین‌الملل در اطلاعیه خود با بیان اینکه زنان و دختران ایرانی که از قوانین سختگیرانه حجاب اجباری سرپیچی می‌کنند با انواع خشونت و آزار و اذیت  مواجه هستند، تاکید کرده است که حجاب اجباری باید لغو شود.

این سازمان بین‌المللی با تاکید بر اینکه مقامات ایرانی در بحبوحه اجرای تشدید قوانین حجاب اجباری، با خشونت و آزار و اذیت زنان و دختران در فضاهای عمومی علیه آنها جنگ برپا کرده‌اند، خواستار اقدام فوری برای پایان دادن به سرکوب زنان ایران شد.

سازمان عفو بین‌الملل پیشتر نیز در تاریخ چهارم اردیبهشت ماه گزارش سالانه خود را درباره وضعیت حقوق بشر در سال ۲۰۲۳ منتشر و اعلام کرده بود که در این سال، جمهوری اسلامی سرکوب زنان، سرکوب آزادی بیان، شکنجه و اعدام را شدیدتر کرده است.

در بخشی از این گزارش به افزایش سرکوب زنان در ایران اشاره و نوشته شده بود که اگر زنان و دختران قوانین حجاب اجباری را رعایت نکنند با آزار و اذیت، بازداشت‌های خودسرانه و حتی قتل مواجه می‌شوند.

وزارت خارجه آمریکا نیز طی هفته‌های گذشته در گزارش سالانه‌ خود درباره وضعیت ۱۹۸ کشور در رابطه با رعایت حقوق بشر و حقوق اساسی شهروندان خود در سال ۲۰۲۳، کارنامه جمهوری اسلامی را سرشار از نقض آزادی‌های اساسی شهروندان این کشور دانست.

در این گزارش که در تاریخ سوم اردیبهشت ماه منتشر شد، آمده بود که وضعیت حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۲۳ همچنان روبه ‌ومخامت گذاشته و نقض شدید حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی در طول این سال در تعدادی از زمینه‌ها بدتر شده است از جمله زنان همچنان با تبعیض و اعمال فشار برای رعایت حجاب اجباری مواجه بوده‌اند.

این در حالی است که وزیر خارجه جمهوری اسلامی طی هفته‌های گذشته در پاسخ به سوال سی‌ان‌ان درباره افزایش فشارها برای رعایت حجاب اجباری در ایران ادعا کرده بود که نمی‌توان زن ایرانی را با چنین موضوعی درگیر کرد و حجاب زن ایرانی، مشکل ما در منطقه نیست.

همزمان با اجرای طرح موسوم به «نور» و وعده فرمانده انتظامی تهران مبنی بر تشدید سختگیری‌ها درباره حجاب اجباری، فشار نهادهای ذیربط بر زنان جامعه ایران افزایش یافته است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی