Asset 2

تصویب قانون ممنوعیت خرید زمین کشاورزی توسط شهروندان چین و ایران در سنای آمریکا 

ممنوعیت خرید زمینهای کشاورزی توسط شهروندان ایران و چین
آبپاش ها در 9 فوریه 2023 به مزرعه کاهو در هولتویل، کالیفرنیا آب می دهند.(Sandy Huffaker/AFP via Getty Images)

مجلس سنای ایالات متحده متممی را به تصویب رساند که بر اساس آن شهروندان کشورهای چین و ایران از خرید زمین‌های کشاورزی و کسب‌وکارهای کشاورزی آمریکا منع می‌شوند. 

سناتور جمهوری‌خواه مایک راندز که این اصلاحیه را ارائه کرده بود به اپک تایمز کفت: چین و روسیه دشمنان بالقوه ما هستند و ایران و کره شمالی نیز دوستان ایالات متحده نیستند. 

او ادامه داد: «این چهار دشمن، آمریکا را به عنوان رقیب اصلی خود می‌بینند و تنها به‌دنبال کسب مزیت و فرصت‌هایی برای نظارت بر قابلیت‌ها و منابع کشور ما هستند.»  

به گفته سناتور مایک راندز این اصلاحیه منطقی، سبب افزایش امنیت کشور ما خواهد شد. او گفت: «خوشحالم که این اصلاحیه در قانون تامین منافع دفاع ملی آمریکا در سال جاری به کار گرفته شد و با همکاری همراهانم تمایل دارم به سوی تصویب این قانون پیش برویم 

متمم مورد اشاره در مرحله بعد به مجلس نمایندگان ایالات متحده می‌رود و در نهایت نیز برای اجرایی شدن باید به امضای رئیس جمهور آمریکا برسد. 

این اصلاحیه که با ۹۱ رای موافق به تصویب رسید، از رئیس جمهور می‌خواهد که در مورد هرگونه معافیت اعطا شده به نهادهای چهار کشور ممنوعه به کنگره گزارش دهد. 

همچنین این قانون نهادها و افراد چهار کشور را از اجاره بیش از ۳۲۰ هکتار یا ۵ میلیون دلار زمین کشاورزی منع می‌کند. 

البته این قانون شامل شهروندان دو تابعیتی از ۴ کشور ذکر شده و دارندگان اقامت دائمی آمریکا (گرین کارت) نمی‌شود و بیشتر شرکت‌های بزرگ وابسته به حکومت‌های این کشورها را هدف قرار می‌دهد. 

یک شرکت چینی در پاییز سال ۲۰۲۱ از طریق شعبه خود در ایالات متحده، ۳۷۰ هکتار زمین کشاورزی را در ایالت داکوتای شمالی خریداری کرد تا یک کارخانه فراوری ذرت (کارخانه آسیاب ذرت) را در آنجا احداث کند. 

این زمین در ۲۵ کیلومتری پایگاه نیروی هوایی گرند فورک قرار دارد که دارای پهپادهای حساس، ماهواره‌ها و فناوری‌های نظارتی است. 

این پروژه تا پایان ژانویه به طور مستمر پیش رفت، تا اینکه نیروی هوایی ایالات متحده در انتهای ژانویه اعلام کرد که این نهاد دارای «دیدگاه واضحی» است که «این پروژه یک تهدید قابل توجه برای امنیت ملی است که با ریسک‌های نزدیک و بلندمدت و تأثیرات قابل‌ملاحظه بر روی عملیات ما در این منطقه» همراه است. 

همچنین در سال ۲۰۱۶ یک میلیاردر چینی که از مقام‌های سابق ارتش حرب کمونیست چین بوده، حدود ۱۴۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در ایالت تگزاس خریداری کرد و قصد داشت در این ملک یک نیروگاه بادی احداث کند. 

وقتی جامعه متوجه شد که پروژه بادی پیشنهادی به مالک چینی اجازه دسترسی به شبکه برق تگزاس را می‌دهد و این ملک در نزدیکی پایگاه هوایی لافلین، یک محل آموزش برای خلبانان نظامی، قرار دارد، نگرانی‌هایی را در مورد امنیت ملی برانگیخت. 

کمیته سرمایه‌گذاری خارجی در ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ احداث این پروژه را با شرط اعمال تعدیل‌هایی تایید کرد اما به دلیل تصویب قانون جدیدی در ایالت تگزاس این طرح در سال ۲۰۲۱ متوقف شد. 

قانون «محافظت زیرساخت‌های تگزاس» کسب‌وکارها و سازمان‌های دولتی این ایالت را از هر گونه معامله با شرکت‌های خارجی از چین، روسیه، کره شمالی و ایران که باعث شود این شرکت‌ها توانایی دسترسی از راه دور یا کنترل زیرساخت‌های حیاتی این ایالت را به دست بیاورند منع می‌کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی