Search
Asset 2

دادگاه بین‌المللی حکم دستگیری مقامات روسیه به اتهام ارتکاب جنایات جنگی را صادر کرد

دادگاه کیفری بین‌المللی اعلام کرد که حکم بازداشت وزیر دفاع سابق روسیه و رئیس ستاد ارتش این کشور را به دلیل حمله به اهداف غیرنظامی در اوکراین صادر کرده است.
سرگئی شویگو (راست) وزیر دفاع روسیه و والری گراسیموف رئیس ستاد ارتش روسیه برای شرکت در جلسه وزارت دفاع روسیه در مرکز کنترل دفاع ملی در مسکو ۱۹ دسامبر ۲۰۲۳ شرکت می‌کنند. (MIKHAIL KLIMENTYEV/POOL/AFP via Getty Images)

دادگاه کیفری بین‌المللی روز سه‌شنبه اعلام کرد که حکم بازداشت وزیر دفاع سابق روسیه و رئیس ستاد ارتش این کشور را به دلیل حمله به اهداف غیرنظامی در اوکراین صادر کرده است.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، این دادگاه سرگئی شویگو، وزیر دفاع سابق و ژنرال والری گراسیموف، رئیس ستاد ارتش روسیه را به «جنایات جنگی، جنایت علیه بشریت و ارتکاب اعمال غیرانسانی» متهم کرده است.

این دادگاه مستقر در لاهه با انتشار بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد: قضات دریافته‌اند که «دلایل معقولی برای این باور وجود دارد که این دو مظنون، مسئولیت حملات موشکی انجام شده توسط نیروهای مسلح روسیه علیه زیرساخت‌های انرژی اوکراین از دست‌کم دهم اکتبر ۲۰۲۲ تا نهم مارس ۲۰۲۳ را بر عهده داشته‌اند.»

به نوشته خبرگزاری رویترز، قضاتی که درخواست دادستان برای صدور حکم بازداشت را تایید کردند، گفتند که مظنونان به اعمال غیرانسانی متهم شده‌اند، زیرا شواهدی وجود دارد که آنها «عمداً باعث ایجاد رنج شدید یا بروز صدمات جدی به بدن یا سلامت روان یا جسمی غیرنظامیان» در اوکراین شده‌اند.

نقش شویگو و گراسیموف در جنگ اوکراین

ارتش روسیه تحت رهبری شویگو و گراسیموف،  امواجی از حملات موشکی و پهپادی را علیه اوکراین انجام داده است که هزاران کشته و آسیب به سیستم انرژی و سایر زیرساخت‌های حیاتی این کشور را در پی داشته است

مسکو با وجود تلفات روزانه در مناطق غیرنظامی اوکراین، ادعا کرده که تنها تأسیسات نظامی را هدف قرار داده است.

این در حالی است که دادگاه کیفری بین‌المللی تصریح کرده که حملات موشکی مشمول این حکم، اهداف غیرنظامی را هدف قرار داده است و آسیب غیرنظامی‌ها به وضوح بیش از مزیت نظامی پیش‌بینی‌شده بوده است.»

ولادیمیر پوتین در اواسط ماه می و همزمان با آغاز پنجمین دوره ریاست‌جمهوری خود، یک اقتصاددان غیرنظامی را به عنوان وزیر دفاع جایگزین سرگئی شویگو کرد.

شویگو، ۶۹ ساله، به طور گسترده به عنوان یک چهره کلیدی در تصمیم پوتین برای حمله به اوکراین در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ دیده می‌شود.

شویگو با منصب بلندپایه دبیر شورای امنیت روسیه، روابط شخصی با پوتین داشت. در ماه‌های گذشته چندین تن از اطرافیان شویگو با پاکسازی مواجه شدند. یکی از همکاران و معاون قدیمی او تیمور ایوانف و چندین افسر ارشد نظامی دیگر به اتهام فساد دستگیر شدند و دیگر مقامات ارشد وزارت دفاع شغل خود را از دست دادند.

والری گراسیموف، رئیس ستاد کل ارتش از سال ۲۰۱۲ تاکنون به سمت خود ادامه داده است. این افسر نظامی ۶۸ ساله مستقیماً بر عملیات نظامی روسیه در اوکراین نظارت داشته است.

آیا احکام دادگاه کیفری بین‌المللی اجرا خواهد شد؟

دادگاه کیفری بین‌المللی اعلام کرد که جزئیات احکام برای محافظت از انتشار، تحت مهر نگه داشته شده است.

به نوشته آسوشیتدپرس، هیچ احتمال فوری برای بازداشت هر یک از مظنونان وجود ندارد. روسیه عضو دادگاه جهانی نیست، صلاحیت آن را به رسمیت نمی‌شناسد و از تحویل مظنونان خودداری می‌کند.

سال گذشته نیز دادگاه همچنین حکمی را علیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه صادر کرد و او را مسئول رویداد ربودن کودکان از اوکراین و انتقال آنها به روسیه اعلام کرد.

دادگاه همچنین در ماه مارس سال جاری، حکم بازداشت دو افسر بلندپایه ارتش روسیه را به اتهامات مرتبط با حملات به زیرساخت‌های غیرنظامی در اوکراین صادر کرد.

با در نظر گرفتن احکام دستگیری شویگو و گراسیموف مجموع احکام دستگیری مظنونان ارشد روسی از ابتدای تهاجم به اوکراین به هشت نفر می‌رسد.

اوکراین نیز عضو دادگاه کیفری بین‌المللی نیست، اما به دیوان بین‌المللی کیفری صلاحیت رسیدگی به جرایم ارتکابی در قلمرو خود را داده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، دادگاه کیفری بین‌المللی از خود نیروی پلیس ندارد و برای دستگیری مطنونان به کشورهای عضو متکی است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی