Search
Asset 2

کشته شدن دست‌کم ۱۶ نفر در پی حملات مسلحانه در داغستان روسیه

افراد مسلح در دو شهر داغستان روسیه طی حملاتی که هماهنگ به نظر می‌رسید، دست‌کم ۱۵ افسر پلیس، یک کشیش ارتدکس و تعداد نامعلومی از غیرنظامیان را به قتل رساندند.
(Twitter)

افراد مسلح در دو شهر داغستان روسیه طی حملاتی که هماهنگ به نظر می‌رسید، دست‌کم ۱۵ افسر پلیس، یک کشیش ارتدکس و تعداد نامعلومی از غیرنظامیان را به قتل رساندند.

بر اساس گزارش خبرگزاری «سی‌ان‌ان»، سرگئی ملیکوف، رئیس‌جمهوری داغستان گفت که دست‌کم شش «ستیزه‌جو» نیز در پی حملات به کلیساها، کنیسه‌ها و پست‌های پلیس در شهرهای دربنت و مخاچ‌قلعه، که حدود ۱۲۰ کیلومتر از هم فاصله دارند، کشته شدند.

به نوشته «سی‌ان‌ان»، این حملات در جمهوری داغستان، منطقه‌ای عمدتا مسلمان که سابقه خشونت‌های «جدایی‌طلبانه» و «ستیزه‌جویانه» را دارد، صورت گرفت و آشفتگی در منطقه با جنگ روسیه در اوکراین، جایی که اقلیت‌های قومی به طور نامتناسبی برای مبارزه بسیج شده‌اند، بیشتر شعله‌ور شده است.

خبرگزاری رویترز با بیان اینکه «هنوز گروهی مسئولیت حملات در منطقه ناآرام قفقاز شمالی را بر عهده نگرفته است»، خاطرنشان کرد که حملات همزمان در شهرهای مخاچ‌قلعه و دربنت سه ماه پس از کشته شدن ۱۴۵ نفر در حمله‌ای به سالن کنسرت در نزدیکی مسکو رخ داد. داعش مسئولیت آن حمله را بر عهده گرفت و بدترین حمله تروریستی روسیه در سال های اخیر بود.

احتمال دخالت «سلول‌های خفته» در حملات داغستان

بر اساس گزارش «سی‌ان‌ان»، ویدئو و عکس‌ها شعله‌های آتش بزرگ و ستون‌های دود را نشان می‌دهد که از یک کنیسه در دربنت خارج می‌شود، در حالی که فیلم‌هایی که از پنجره یک ساختمان در مخاچ‌قلعه فیلم‌برداری شده است، افراد ناشناس سیاه‌پوش را نشان می‌دهد که به خودروی پلیس در خیابان تیراندازی می‌کنند.

به نوشته این خبرگزاری، سازمان‌های مجری قانون روسیه روز یکشنبه به خبرگزاری دولتی «تاس» گفتند که افراد مسلح در حملات داغستان «پیروان یک سازمان تروریستی بین‌المللی» بودند.

سازمان مفتیات داغستان، یک نهاد اسلامی متمرکز که قبلاً در مورد تلفات گزارش می‌داد، از زمان حملات، تمام پست‌های مرتبط با شمار کشته‌ها و زخمی‌ها را حذف کرده است. پیش از این مقامات محلی از کشته شدن دست‌کم ۹ نفر و زخمی شدن ۲۵ نفر خبر داده بودند.

«مفتیات» گفته است که «افسران مجری قانون، روحانیون و شهروندان عادی» در میان قربانیان هستند، اما تعداد مشخصی ارائه نمی‌کند.

ملیکوف رئیس‌جمهور داغستان در اوایل صبح دوشنبه به وقت محلی در پستی تلگرامی اعلام کرد که مرحله فعال «اقدامات عملیاتی و رزمی در مخاچ‌قلعه و دربنت» به پایان رسیده است اما تحقیقات بیشتر ادامه خواهد داشت.

ملیکوف بر نقش دخالت احتمالی «سلول‌های خفته» در این حملات اشاره و پیش‌بینی کرد که این حملات ممکن است کمک خارجی داشته باشد.

عبارت «سلول‌های خفته» اکثرا برای توصیف واحدهای پنهان گروه داعش استفاده می‌شود.

ملیکوف گفت که در پی تیراندازی‌های مرگبار در داغستان سه روز عزای عمومی اعلام شده و پرچم‌های دولتی به حالت نیمه افراشته درآمده است.

کنیسه و کلیسا در آتش سوختند

خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات نوشت که در پی این حملات، کنیسه و کلیسا در آتش سوختند و دو مهاجم کشته شدند.

رسانه‌های روسی به نقل از رئیس فدراسیون جوامع یهودی این کشور از مردم خواستند تا از واکنش به «تحریک‌ها» خودداری کنند.

وزارت امور خارجه اسرائیل نیز اعلام کرد که کنیسه دربنت کاملا سوخته و به کنیسه دوم در مخاچ‌قلعه شلیک شده است. در بیانیه آمده است که گمان می‌رود در آن زمان هیچ شخصی در کنیسه حضور نداشته است.

پس از شروع جنگ غزه  در ماه اکتبر، شورشیان در فرودگاه مخاچ‌قلعه پرچم‌های فلسطین را به اهتزاز در آوردند، درهای شیشه‌ای را شکستند و در فرودگاه به سوی مسافران یهودی که از تل‌آویو می‌رسیدند، هجوم بردند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در آن زمان، غرب و اوکراین را به ایجاد ناآرامی در داخل روسیه در رابطه با این حادثه متهم کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی