Search
Asset 2

حمله دوباره به مواضع ایالات متحده در سوریه توسط نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی

حملات پهپادی و موشکی به مواضع ارتش آمریکا در سوریه
(Marco Di Lauro/Getty Images)

 به دنبال حمله تلافی‌جویانه پنج‌شنبه‌شب آمریکا به مواضع گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی، شب گذشته مجدداً برخی از مواضع ارتش آمریکا در سوریه از سوی نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی، با حملات پهپادی و موشکی مورد هدف قرار گرفت. 

این حمله تازه در حالی صورت گرفت که در شامگاه پنج‌شنبه، حمله پهپادی نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی باعث کشته‌شدن یک پیمانکار آمریکایی شد و در مقابل نیروهای آمریکایی نیز مواضع شبه‌نظامیان در سوریه را مورد هدف قرار دادند که گفته شده ۱۴ نفر از این شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در این حملات کشته شده‌اند. 

خبرگزاری الجزیره بامداد امروز ۵ فروردین‌ماه، به نقل از «مقام‌های امریکایی که نخواستند نامشان فاش شود» عنوان کرد که دو پایگاه در سوریه مورد حمله نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی قرار گرفته است. 

بر اساس این گزارش، این مقامات گفتند که بر اساس اطلاعات اولیه، یکی از نیروهای آمریکایی در حمله موشکی به کارخانه نفتی  کونوکو مجروح شد، اما در وضعیت پایدار قرار دارد. 

همچنین تقریباً در همان زمان، چندین پهپاد انتحاری به سمت روستای گرین، جایی که نیروهای آمریکایی نیز در آن مستقر هستند، پرتاب شدند. مقامات آمریکایی گفتند که همه پهپادها به جز یک فروند سرنگون شدند و در این حمله هیچ آسیبی به نیروهای ایالات متحده وارد نشده است. 

در همین حال گروهی با عنوان «کمیته مشاوره ایرانی در سوریه» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که برای پاسخ به حملات بیشتر آمریکا علیه مواضع این گروه «بازوی بلندی دارد.» 

در این بیانیه تایید شده که به دنبال حمله آمریکا چندین تن از شبه‌نظامیان این گروه کشته و زخمی شده‌اند و تأکید شده که «اگر مراکز و نیروهای ما در سوریه هدف قرار بگیرند ما توانایی پاسخ‌گویی داریم.» 

در حمله شبه نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی در شامگاه پنج‌شنبه به تأسیسات تعمیر و نگهداری در نزدیکی حسکه در شمال شرق سوریه، یک پیمانکار آمریکایی کشته و ۵ نظامی آمریکایی و یک پیمانکار آمریکایی دیگر زخمی شدند. 

پس از این حمله و در روز جمعه لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در این باره گفت: «به دستور رئیس‌جمهور بایدن، به نیروهای فرماندهی مرکزی ایالات متحده اجازه دادم در شرق سوریه حملات هوایی دقیقی را علیه تأسیسات مورداستفاده گروه‌های وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام دهند.»  

طبق این گزارش، دو تن از مجروحان حمله شامگاه پنج‌شنبه در محل حمله مداوا شدند و سه نظامی و پیمانکار آمریکایی مجروح شده به پایگاه نیروهای ائتلاف در عراق منتقل شدند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی