Search
Asset 2

نهادهای اطلاعاتی غرب از حمله گسترده هکرهای چینی به زیرساخت‌های آمریکا خبر دادند 

نفوذ هکرهای وابسته به جمهوری اسلامی به یک وب‌سایت دولتی محلی آمریکا برای اخلال در شمارش و نتایج انتخابات
یک دانشجوی مهندسی در 16 مارس 2013 در یک چالش هک در نزدیکی پاریس شرکت می کند.(AFP via Getty Images/Thomas Samson)

نهادهای اطلاعاتی غربی و شرکت مایکروسافت اعلام کردند که یک گروه هکری وابسته به رژیم چین طیف وسیعی از سازمان‌های آمریکا را مورد هدف قرار داده و از زیرساختهای حیاتی آمریکا جاسوسی کرده است. 

هنوز مشخص نیست چند سازمان تحت تأثیر قرار گرفته‌اند، اما آژانس امنیت ملی ایالات متحده (NSA) اعلام کرد با شرکای خود از جمله کانادا، نیوزیلند، استرالیا، و بریتانیا و همچنین دفتر تحقیقات فدرال ایالات متحده برای شناسایی حملات کار می‌کند. 

راب جویس مدیر امنیت سایبری آژانس امنیت ملی آمریکا این گروه را «یک بازیگر مورد حمایت حکومت جمهوری خلق چین» نامید. 

هر چند مشخص است که هکرهای چینی از کشورهای غربی جاسوسی می‌کنند اما این حمله جدید یکی از بزرگ‌ترین کارزارهای جاسوسی سایبری علیه زیرساخت‌های حیاتی آمریکاست. 

مایکروسافت نیز با انتشار گزارشی جداگانه اعلام کرد گروه هکری «ولت تایفون» که مورد حمایت رژیم کمونیستی چین قرار دارد، جزیره گوام را که میزبان پایگاه‌های نظامی و مهم و راهبردی آمریکا است، هدف قرار داده است. 

بر اساس این گزارش، این گروه هکری دست‌کم از سال ۲۰۲۱ فعال بود و چندین بخش از جمله مخابرات، صنایع تولیدی، خدمات آب و برق، ترابری، ساخت‌وساز، حمل‌ونقل دریایی، فناوری اطلاعات و آموزش‌وپرورش را هدف قرار داده است اما فعلاً مشخص نیست که چه تعداد از این نهادها تحت تأثیر حملات هکرها قرار گرفته‌اند. 

مایکروسافت در بیانیه خود ارزیابی کرده است که «ولت تایفون» به دنبال توسعه قابلیت‌هایی است که بتواند در بحران‌های احتمالی در آینده «زیرساخت‌های ارتباطی حیاتی بین ایالات متحده و منطقه آسیا را مختل کند 

دولت‌های کانادا، بریتانیا، استرالیا و نیوزیلند نیز اعلام کردند ممکن است هدف این حمله‌ها قرار گرفته باشند. 

آژانس امنیت سایبری کانادا نیز گفت که گزارشی درباره اینکه این کشور طعمه هکرهای چینی شده باشد، دریافت نکرده است اما «اقتصادهای غربی عمیقاً با یکدیگر مرتبط هستند. بسیاری از زیرساخت‌های ما بسیار با هم ادغام شده و یک حمله علیه یک کشور می‌تواند دیگران را تحت تأثیر قرار دهد 

انگلیس نیز هشدار داد که تکنیک‌های مورد استفاده هکرهای چینی علیه شبکه‌های آمریکایی ممکن است در سراسر دنیا اجرا شود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی