Search
Asset 2

وزارت خارجه ایران حمله به مرکز وابسته به جمهوری اسلامی در مزار شریف را محکوم کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در سخنانی به اقدام نمایندگان مجلس کانادا در معرفی کردن سپاه پاسداران به عنوان گروه تروریستی واکنش نشان داد.
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی (ATTA KENARE/AFP via Getty Images)

وقوع انفجار در دفتر فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی تبیان و دفتر خبرگزاری صدای افغان در شهر مزارشریف، تعدادی کشته و زخمی به دنبال داشت. ساعاتی بعد از این انفجار، سخنگوی وزارت خارجه ایران و کنسولگری جمهوری اسلامی این حمله را تروریستی خوانده و محکوم کردند. این مرکز زیر نظر عوامل وابسته به جمهوری اسلامی ایران اداره میشود. 

این انفجار صبح امروز و در زمانی رخ داد که مراسمی تحت عنوان «مهدویت و رسانه‌ها و ترویج فرهنگی» با شرکت شماری از خبرنگاران و مسئولان رسانه‌ای محلی در این مرکز در حال برگزاری بود 

خبرنگاران افغانستان تصاویری از میکروفون‌های شکسته را در شبکه اجتماعی فیسبوک منتشر کرده‌اند و گزارش داده‌اند که بیشتر کشته‌ها و زخمی‌ها خبرنگارانی بودند که به این برنامه دعوت شده بودند.  

بنا بر گزارش‌های منتشر شده، در پی انفجار در مرکز فرهنگی تبیان در ولایت بلخ، دست‌کم دو نفر کشته و ۳۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند، بااین‌حال پلیس طالبان شمار تلفات را یک کشته و هشت زخمی اعلام کرد. 

مؤسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی تبیان وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی فعالیت می‌کند. این سازمان یکی از ارگان‌های تبلیغاتی حکومت ایران است که وظیفه تبلیغ ایدئولوژی جمهوری اسلامی را بر عهده دارد و هم‌چنین در تلاش است تا تصویر مثبتی از طالبان را معرفی کند.  

روز پنج‌شنبه نیز در یک انفجار انتحاری دیگر محمد داوود مزمل والی منصوب طالبان در بلخ کشته شد. 

گفته می‌شود که داوود مزمل، یکی از فرماندهان قدیمی طالبان بود که روابط نزدیکی با سپاه قدس داشت و در برخی از گزارش‌ها او به‌عنوان نیروی وابسته به جمهوری اسلامی معرفی شده است. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی