Search
Asset 2

ایوب کریمی، زندانی عقیدتی اعدام شد

ایوب کریمی زندانی کرد اعدام شد
ایوب کریمی (Social Media)

ایوب کریمی، زندانی عقیدتی بعد از گذراندن ۱۴ سال حبس، سحرگاه چهارشنبه، هشتم آذر ماه در زندان قزل‌حصار کرج اعدام شد.

سازمان هه‌نگاو اعلام کرده است که ماه گذشته نیز قاسم آبسته، یکی از هم‌پرونده‌های ایوب کریمی اعدام شد.

هم‌چنین پنج زندانی عقیدتی دیگر به نام‌های داوود عبداللهی، فرهاد سلیمی، انور خضری، خسرو بشارت و کامران شیخه در این پرونده در خطر اجرای حکم اعدام هستند.

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه، این شهروندان کرد‏تبار اهل سنت را به اتهاماتی شامل قتل «ماموستا عبدالرحیم تینا، امام جماعت مسجد خلفای راشدین مهاباد»، «اقدام علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام»، «عضویت در گروه‌های سلفی» و «افساد فی‎الارض» به اعدام محکوم کرده بود.

پیش از این کانون حقوق بشر ایران اعلام کرده بود که جان این هفت نفر در خطر است و آن‌ها «در یک پرونده مشترک ساخته و پرداخته اطلاعات» به اعدام محکوم شده‌اند.

وب‌سایت حال‌وش که به موضوعات مربوط به اهل سنت و اقلیت‌ها در ایران می‎پردازد، گزارش داده است که حکم اعدام این شهروندان اهل سنت توسط دیوان عالی به دلیل نداشتن ادله و مدارک لازم نقض شده بود؛ اما قاضی صلواتی، حکم اعدام صادر شده از سوی قاضی مقیسه را تایید کرد و تلاش مجدد متهمان پرونده برای ارجاع مجدد به دیوان عالی به نتیجه نرسید و دیوان عالی این بار حکم اعدام را «تحت تاثیر وزارت اطلاعات» تایید کرد.

طباطبایی، وکیل پرونده این متهمان گفته است که «(وزارت) اطلاعات و دادگاه هیچ مدرکی علیه این زندانیان نداشته، به‌صرف اعترافات اجباری که زیر شکنجه از زندانیان گرفته‌اند، حکم اعدام صادر کرده‌اند که آن هم وجاهت حقوقی و قضایی ندارد. یک نفر اطلاعاتی به دیوان عالی رفته و با اعضای دیوان صحبت کرده و تأکید نموده است که حتما باید احکام اعدام این پرونده تایید بشود.»

سازمان عفو بین‌الملل، چند روز قبل از اعدام ایوب کریمی اعلام کرده بود که «ایوب کریمی در پی انتقال به سلول انفرادی و آخرین ملاقات با خانواده خود، در خطر فوری اعدام است. جامعه جهانی باید از مقامات جمهوری اسلامی بخواهد تا هر گونه برنامه برای اجرای حکم اعدام او را فورا متوقف کرده و محکومیت و حکم او را لغو کنند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی