Search
Asset 2

بایدن پس از مذاکرات آمریکا و چین، شی جین پینگ را دیکتاتور نامید 

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا، شی جین پینگ رهبر رژیم چین را «دیکتاتور» خطاب کرد.
جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، در 15 ژوئن 2023 در واشنگتن دی سی، در جریان نمایش فیلم "Flamin' Hot" در چمن جنوبی کاخ سفید صحبت می کند.(Alex Wong/Getty Images)

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا، روز گذشته و پس از پایان سفر آنتونی بلینکن به پکن برای استحکام بخشیدن به روابط ایالات متحده و چین، با اشاره به حادثه بالون جاسوسی، شی جین پینگ رهبر رژیم چین را «دیکتاتور» خطاب کرد. 

بایدن گفت: «زمانی که یک بالن چینی در اوایل سال جاری از مسیر ایالات متحده عبور کرد و توسط نیروهای مسلح آمریکا سرنگون شد باعث خجالت بزرگی برای شی جین پینگ شد 

او که در جریان رویدادی برای جمع‌آوری کمک‌های مالی انتخاباتی در کالیفرنیا صحبت می‌کرد گفت: «دلیل ناراحتی زیاد شی، در زمانی که من تصمیم به ساقط کردن بالن پر از تجهیزات جاسوسی گرفتم، این بود که نمی‌دانست ]بالون[ آنجاست.» 

بایدن افزود: «این مایه شرمساری بزرگی برای دیکتاتورها است. وقتی نمی‌دانستند چه اتفاقی افتاده است. این ]بالون[ قرار نبود به جایی که بود برود و  در مسیر منفجر شد.» 

مذاکرات پکن

اظهارات وی درست یک روز پس از آن بیان شد که بلینکن و شی در ۱۹ ژوئن در پکن «گفتگوی قوی» داشتند که طی آن هر دو طرف بر لزوم تثبیت روابط پر تنش بین دو قدرت توافق کردند. 

شی از پیشرفت مذاکرات دو روزه بین دیپلمات‌های ارشد آمریکایی و چینی ابراز رضایت کرد، اما بلینکن گفت رژیم کمونیستی چین از برقرار کردن مجدد خط ارتباطی نظامی خودداری کرده است. 

بلینکن پیش از سفرش به ان‌بی‌سی نیوز گفت که دیدارهایش در پکن «شروعی مهم» برای بازگرداندن ثبات در روابط ایالات متحده و چین خواهد بود و زمان آن فرا رسیده است که از حادثه بالون جاسوسی عبور کنیم. 

او در ۱۹ ژوئن به یک رسانه خبری گفت: «این فصل باید بسته شود». بلینکن بالاترین مقام آمریکایی است که از زمان روی کار آمدن بایدن در سال ۲۰۲۱ به پکن سفر کرده است. 

قرار بود بلینکن در ماه فوریه از پکن بازدید کند، اما پس از شناسایی یک بالن مشکوک جاسوسی چینی در حال پرواز بر فراز قاره ایالات متحده، این دیدار به تعویق افتاد. 

این بالون بر فراز کاستاریکا، نیکاراگوئه، کلمبیا و ونزوئلا رؤیت شد. پکن مدعی شده بود که هم آن بالون و هم بالونی که ایالات متحده در ۴ فوریه در سواحل کارولینای جنوبی سرنگون کرد، دارایی‌های غیرنظامی بودند که از مسیر اصلی خود منحرف شدند. 

مقامات آمریکایی این بالون‌ها را ابزار جاسوسی توصیف کرده‌اند که به برنامه نظارتی جهانی رژیم چین کمک می‌کند و به گفته آنها در پنج قاره گسترش‌یافته است. 

ردکردن درخواست آمریکا

در همین حال، علی‌رغم تلاش‌های «مکرر» بلینکن برای طرح موضوع برقراری یک کانال ارتباطی نظامی میان دو طرف در سفر دو روزه‌اش به چین، رژیم حزب کمونیست چین این درخواست را رد کرد. 

بلینکن در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: «فکر می‌کنم این موضوعی است که باید روی آن کار کنیم. خیلی مهم است که آن کانال‌ها را بازیابی کنیم. اما در حال حاضر، چین با این موضوع موافقت نکرده است 

همچنین رویترز به نقل از یک مقام ارشد دفاعی ایالات متحده گزارش داد که از سال ۲۰۲۱، رهبران چین بیش از ده‌ها درخواست برای گفتگو با پنتاگون و حدود ۱۰ دعوت‌نامه همکاری در سطح کاری از طرف ایالات متحده را رد کرده یا نادیده گرفته‌اند. 

در همین رابطه ژنرال رابرت اسپالدینگ، سرتیپ بازنشسته نیروی هوایی ایالات متحده که اکنون از اعضای ارشد مؤسسه هادسون است، گفت که حزب کمونیست چین ممکن است از کانال ارتباطی نظامی «به عنوان ابزار چانه‌زنی برای دریافت امتیازات بیشتر از دولت بایدن» استفاده کند. 

او با اشاره به اینکه تصمیم‌گیرنده نهایی در این موضوع شی جینپینگ است گفت: «اساساً، من فکر می‌کنم که ما به دنبال چیزی هستیم که چینی‌ها واقعاً به آن اهمیت نمی‌دهند، و بنابراین، آنها آن را به عنوان ابزاری برای معامله برای چیزی که به آن اهمیت می‌دهند، نگه می‌دارند.»  

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی