Asset 2

بایدن در نشست گروه هفت: اگر چین علیه تایوان اقدامی انجام دهد بی‌پاسخ نمی‌ماند 

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفت اقدام چین علیه تایوان بی‌پاسخ نمی‌ماند 
رئیس جمهور جو بایدن در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از اجلاس سران G7 در هیروشیما در 21 مه 2023 صحبت می کند.(Kiyoshi Ota/Pool/AFP via Getty Images)

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در حاشیه نشست گروه هفت، به خبرنگاران گفت که اکثر متحدان ایالات متحده «در جریان» هستند که اگر چین برای حمله به تایوان اقدام کند، «پاسخی دریافت خواهد کرد.» 

یکی از خبرنگاران روز یکشنبه از بایدن پرسید که چگونه روابط دیپلماتیک با چین را مدیریت می‌کند و چگونه اتحاد ایالات متحده را با کشورهای دیگری مانند ژاپن و کره جنوبی برای مقابله با چین تقویت می‌کند. 

بایدن در بخشی از پاسخ خود با اشاره به اینکه ایالات متحده به سیاست «چین واحد» حزب کمونیست چین ادامه خواهد داد، افزود: «همان‌طور که همه شما می‌دانید، اما عموم مردم به نوعی فراموش می‌کنند، سیاست چین واحد می‌گوید که هیچ کشوری، چین یا تایوان، هیچ قلمرویی نمی‌تواند به طور مستقل اعلام کند که چه خواهد کرد و باید یک اتفاق نظر بین طرفین وجود داشته باشد.» 

او همچنین تأکید کرد: «ما به‌صراحت اعلام کردیم که انتظار نداریم تایوان نیز اعلام استقلال کند. اما در همین حال، ما قصد داریم تایوان را در موقعیتی قرار دهیم که بتواند از خود دفاع کند 

جو بایدن از زمان آغاز دوران ریاست‌جمهوری خود گفته است که ایالات متحده در صورت حمله چین از تایوان دفاع خواهد کرد. 

بایدن همچنین در زمینه مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده چین تأکید کرد: «من فکر می‌کنم که از نظر حفظ ثبات و حفظ احساس امنیت، در اقیانوس آرام متحدتر از همیشه هستیم 

وی خاطرنشان کرد که روابط ایالات متحده با ژاپن «هیچ‌وقت در تاریخ آمریکا قوی‌تراز این نبوده است» و ژاپن شاهد «آغاز نزدیکی با کره جنوبی» است. 

بایدن در سخنان دیگر، اذعان کرد که خط ارتباطی نظامی با چین در حال حاضر از کار افتاده است و به طور کلی، انتظار می‌رود که روابط دیپلماتیک ایالات متحده و چین به زودی کاهش یابد. 

چین پس از سفر نانسی پلوسی، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا، به تایوان در ماه اوت ۲۰۲۲، چندین کانال ارتباطی نظامی به همراه سایر زمینه‌های گفت‌وگوی دوجانبه را قطع کرد. 

بایدن گفت: «با وجود صحبت‌هایی که در مورد تقویت و گسترش ارتش توسط چین انجام می‌شود من به‌صراحت اعلام کرده‌ام که آمادگی تجارت برخی کالاها با چین را ندارم.» و هنگامی که [شی جین پینگ] رهبر چین از من پرسید چرا، من گفتم، زیرا شما از این کالاها برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای و سایر سلاح‌های کشتارجمعی استفاده می‌کنید. همچنین تمام متحدان ما متعهد شده‌اند که کالاهایی با کاربرد دوگانه برای استفاده در سلاح هسته‌ای و کشتارجمعی در اختیار چین قرار ندهند. 

ادمیرال جان آکویلینو، فرمانده نیروهای امریکا در منطقه هند و اقیانوس آرام، در ماه اوت ۲۰۲۲ هشدار داد که تجهیزات هسته‌ای روبه رشد چین تهدیدی برای استحکام منطقه است و پکن به‌دنبال «بزرگ‌ترین افزایش قدرت نظامی تاریخ» از زمان جنگ جهانی دوم را دنبال می‌کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی