Search
Asset 2

در نا‌آرامی‌های بوسنی، مقر ریاست‌جمهوری به آتش کشیده شد

(STR/AFP/Getty Images)
(STR/AFP/Getty Images)
(STR/AFP/Getty Images)

با آغاز سومین روز از اعتراضات خیابانی مردم بوسنی و هرزگوین، رسانه‌ها تعداد زخمی‌ها را بالغ بر ۲۰۰ نفر برآورد می‌کنند. هزاران تن از مردم خشمگین در این کشور، از سه روز پیش و در اعتراض بیکاری و ناتوانی دولت در رفع مشکلات اقتصادی به خیابان‌ها آمدند.

اعتراضات در شهر «توزلا» آغاز شد و به دو شهر «سارایوو» و«موستار» سرایت کرد. تظاهرات زمانی‌ آغاز شد که کارخانه‌های توزلا به دلیل ورشکستگی به حال تعطیل درآمدند و این موجب خشم کارگران شد.

این شدیدترین خشونت‌ها در بوسنی از زمان جنگ داخلی در این کشور است. در شهر سارایوو معترضان ساختمان ریاست‌جمهوری را آتش زدند. همچنین در شهر موستار نیز معترضان به دو ساختمان دولتی شهر حمله کردند و ساختمان شهرداری را به آتش کشیدند.

پلیس با ماشین آب‌پاش و گلوله‌های پلاستیکی با معترضان برخورد کرد. گرچه تا عصر روز جمعه خیابان‌ها از معترضان خالی شد، اما حضور نیروهای پلیس پرتعداد گزارش می‌شود.

بوسنی و هرزگوین با داشتن مزارع کشاورزی و دامداری و منابع معدنی غنی، در حال حاضر در وضعیت اقتصادی بدی به‌‏سر می‎برد و بر اساس گزارش‌ها، میزان بیکاری در این کشور ۴۴ درصد می‌‏باشد.

پس از درگیری‌‏های دهه ۹۰ که با دخالت ناتو و سازمان ملل پایان یافت، مشکلات زیادی در زمینه‌ی اقتصادی در این کشور بوجود آمد. در حال حاضر اداره‌‏ی امورمملکتی بوسنی و هرزگوین، توسط سه گروه کراوات‌ها، مسلمانان و صرب‌ها انجام می شود که سه رئیس جمهور نوبتی، امور مملکتی را اداره می‌‏کنند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی