Search
Asset 2

مرگ مغزی خبرنگار برزیلی در جریان اعتراضات مردمی

(Mario Tama/Getty Images)
(Mario Tama/Getty Images)
(Mario Tama/Getty Images)

تظاهرات در برزیل در پی اعلام خبر مرگ مغزی یک خبرنگار برزیلی که در اعتراضات روز پنجشنبه در «ریودوژانیرو»، از ناحیه‌ی سر هدف قرار گرفته بود، وارد مرحله‌ی تازه‌ای شد.

این خبرنگار ۴۹ ساله، در اعتراضات روز پنجشنبه به طرز نامعلومی دچار ضربه‌ی مغزی شد و به کما رفت. پلیس یک جوان ۲۲ ساله را در این باره بازداشت کرده است.

اعتراضات مردمی در برزیل به‌خاطر افزایش بهای بلیط اتوبوس‌‏ آغاز شد و در درگیری‌های مردم با نیروهای پلیس، ۵ نفر زخمی شدند.

«دیلما روسف» رئیس‌جمهور برزیل نیز از خشونت معترضین و مرگ خبرنگار ابراز تأسف کرد و گفت: «قابل قبول نیست افرادی که هیچ احترامی برای جان انسان‌‏ها قائل نیستند، اعتراضات دموکراتیک را تحت الشعاع قرار دهند.»

ریشه‌ی اصلی نارضایتی‌های مردم در برزیل، عدم توجه دولت به خواسته‌‏های مردم و توقف پروژه‌‏های بهداشت و رفاه عمومی به‌‏دلیل صرف هزینه‌‏های گزاف برای مقدمات جام جهانی بوده است. طوری‌‏ که حتی «روماریو» بازیکن محبوب فوتبال برزیل نیز از مردم خواسته بود که به اعتراض علیه دولت ادامه دهند.

تظاهرات روز پنجشنبه با آرامش آغاز شد اما به تدریج به خشونت گرایید، تا جایی که پلیس ضد‌ شورش با استفاده از گاز اشک‌آور و شلیک گلوله‌‏های پلاستیکی به آن خاتمه داد.

این روز‌ها با نزدیک شدن به جام جهانی ۲۰۱۴ و ادامه‌ی موج اعتراضات مردمی، حفظ امنیت عمومی گردشگران در خیابان‌های برزیل به مهم‌ترین دغدغه‌ی مسئولان در برزیل تبدیل شده است.

سال گذشته نیز نارضایتی‌ها از صرف هزینه‌های گزاف برای آماده‌سازی برزیل برای جام‌جهانی، موجب شکل‌گیری تظاهرات بی‌سابقه‌ای در سراسر برزیل شده بود.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی