Search
Asset 2

رواج پدیده‌‌‏ی زیرمیزی در میان پزشکان ایران

افزایش تعرفه و بالارفتن ۴۰ درصدی هزینه ویزیت پزشکان
افزایش تعرفه و بالارفتن هزینه ویزیت پزشکان (YouTube/ScreenShot)
رواج پدیده‌‌‏ی زیرمیزی در میان پزشکان ایران. (اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)

مشاور انتظامی رئیس سازمان نظام پزشکی از گسترش پدیده‌‌‏ی «دریافت مبالغ زیرمیزی» در میان پزشکان کشور خبر داد. وی یکی از مهم‌ترین علل این پدیده را پایین بودن تعرفه‌‌‏های درمانی عنوان کرد.

خبرگزاری ایرنا به نقل از «امیر منصوری» نوشت: «غیرواقعی بودن تعرفه‌‌‏های درمانی موجب رشد این پدیده در مراکزی چون مراکز دولتی شده است. تعداد پزشکانی که بیش‌از تعرفه‌‌‏های اعلام شده از بیماران هزینه دریافت می‌‌‏کنند، نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.»

وی اصلاح ساختار تعرفه‌‌‏های درمانی و تقویت صندوق‌‌‏های بیمه‌‌‏ای را بهترین راهکار‌‌‏ برای حل این معضل بیان کرد.

معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی استان زنجان نیز بی‌‌‏عدالتی‌‌‏های حوزه‌‌‏ی درمان را علت وجود پدیده‌‌‏ی زیرمیزی عنوان کرد و افزود: «تعرفه‌‌‏های درمانی در شهرستان‌‌‏ها به‌‌‏ویژه در مراکز درمانی کمتر از حد معمول است و همین روند موجب می‌‌‏شود پدیده‌‌‏ی زیرمیزی بین پزشک و بیمار برقرار شود.»

به گفته‌‌‏ی وی ۷۰درصد هزینه‌‌‏های درمانی از جیب مردم و ۳۰ درصد از سوی دولت پرداخت می‌‌‏شود.

همچنین به گفته‌‌‏ی یکی از نمایندگان مجلس، پایین بودن تعرفه‌‌‏های درمانی فقط به مراکز دولتی محدود نشده است، بلکه بخش خصوصی را نیز دربر می‌‌‏گیرد.

سخن‌گوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: «تعرفه‌‌‏‌ها‌ی پائین در بخش خصوصی و اصرار شرکت‌‌‏های بیمه بر عقد قرارداد بر اساس تعرفه‌‌‏‌‌‏های دولتی مشکل ساز شده است.»

«حسن تأمینی» همچنین از دولت خواست که در تعرفه‌‌‏‌های درمانی هماهنگی ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری فارس‌‌‏، در پی انتشار اسامی پزشکان که مبادرت به گرفتن مبالغ زیرمیزی نمودند، رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: « تریبون‌های رسمی کشور در ۸ سال گذشته با هر فکری جامعه‌ی پزشکی را مورد هجمه قرار داده‌اند و امروز گفتمان مبتنی بر احترام را با جامعه‌ی پزشکی می‌شنویم که خیلی‌ها با این رفتار ناخرسند هستند.»

«علیرضا زالی» همچنین افزود: «پرداختن به این موضوعات جز عقده‌گشایی رسانه‌ای چه مفهومی می‌تواند داشته باشد؟»

این انتقاد در پی انتشار اسامی ۱۴ نفر از پزشکان در سایت مجلس و  برخی رسانه‌ها مطرح شد. این پزشکان هزینه‌‌‏ای خارج از تعرفه‌ی تعیین شده برای پزشکان دریافت کرده بودند.

در همین زمینه قرار است وزیر بهداشت برای بررسی موضوع زیرمیزی در در هفته جاری با نمایندگان مجلس دیدار کند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود. 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی