Search
Asset 2

اصطلاح چینی: «بازگشت به زندگی» (起死回生)

بیان کیو، شاهزاده‌‏ی درحال مرگ را نجات داد؛ امپراطور تحت‌‏تأثیر مهارت‌‏های فوق‌‏العاده‌‏ی او قرارگرفت. (جین کو/اپک‌‏تایمز)
بیان کیو، شاهزاده‌‏ی درحال مرگ را نجات داد؛ امپراطور تحت‌‏تأثیر مهارت‌‏های فوق‌‏العاده‌‏ی او قرارگرفت. (جین کو/اپک‌‏تایمز)
بیان کیو، شاهزاده‌‏ی درحال مرگ را نجات داد؛ امپراطور تحت‌‏تأثیر مهارت‌‏های فوق‌‏العاده‌‏ی او قرارگرفت. (جین کو/اپک‌‏تایمز)

معنای لغوی اصطلاح چینی起死回生  qǐ sǐ huí shēng یعنی «بازگشت از مرگ به زندگی».

این اصطلاح برگرفته ‌‏از داستانی درباره‌‏ی پزشکی مشهور به‌‏نام بیان کیو[۱] (حدود۴۰۱-۳۱۰ ق‌‏م) است که جان شاهزاده‌‏ای در‌‏حال مرگ را نجات داد. شرح آن در کتاب «سوابق تاریخی‌[۲]» نوشته‌‏ی سیما کوآن (۱۳۵-۸۶ ق‌‏م) آمده‌‏است.

در این داستان آمده‌‏است که درزمان ایالت‌‏های متخاصم (۴۷۵-۲۲۱ ق‌‎م)، در ایالت گویی‌[۳] واقع در مرکز چین، شاهزاده‌‏ای به‌‏ناگاه به‌‏شدت بیمار شد و امپراطورِ گویی، پزشکان را برای نجات جان شاهزاده‌‏ی جوان فراخواند. پزشکان بسیاری برای نجات جان او تلاش کردند اما همه‌‏ی آن‌‏ها ناموفق بودند؛ درنتیجه شاه درحالی‌‏که مراقب حال شاهزاده‌‏ی درحال احتضار بود، برایش سوگواری می‌‏کرد.

در‌‏آن زمان، پزشکی مشهور به‌‏نام بیان کیو که برای جمع‌‏آوری گیاهان دارویی به ایالت‌‏های مختلف سفر می‌‏کرد، از گویی می‌‏گذشت. او با دیدن مردمی که در خیابان‌‏های گویی عزاداری می‌‏کردند، تعجب کرد.

او از آن‌‏ها علت عزاداری‌‏شان را پرسید و آن‌‏ها از مرگ شاهزاده برای او گفتند. بیان کیو که کنجکاوی‌‏اش برانگیخته شده‌‏بود، به قصر رفت تا درباره‌‏ی چگونگی مرگ شاهزاده پرس‌‏و‌‏جو کند. هنگامی‌‏که درحال معاینه‌‏ی شاهزاده بود، متوجه شد که ران‌‏های شاهزاده هنوز گرم هستند در‌‏نتیجه این‌‏طور استنباط کرد که شاهزاده هنوز نمرده‌‏ است بلکه به کما رفته‌‏است.

او از امپراطور درخواست کرد تا شاهزاده را درمان کند و از‌‏آن‌‏جایی‌‏که امپراطور چاره‌‏ای دیگر نداشت، با‌‏وجود تردید بسیار، به کیو اجازه‌‏ داد تا شاهزاده را به‌‏هر‌‏نحوی که می‌‏خواهد معالجه کند.

بیان کیو با در‌‏آوردن سوزن‌‏های نقره‌‏ای باریک، برای درمان شاهزاده، طب سوزنی را امتحان کرد. ناگهان شاهزاده به درمان واکنش نشان داد و چشمانش را گشود. امپراطور ابتدا حیرت کرد، اما بعد‎ از ‌‏آن سرشار از حس قدردانی شد.

بیان کیو با گذاشتن کُمپرس گرم گیاهی بر‌‏روی بدن شاهزاده، به درمان او ادامه داد. بعد ‌‏از مدت کوتاهی شاهزاده توانست بنشیند.

وی ۲۰ روز را صرف درمان شاهزاده و تجویز داروهای گیاهی کرد. بعد‌‏ از دوره‌‏ی درمان ۲۰ روزه، سلامتی شاهزاده کاملاً به او بازگشت؛ آن‌‏گاه بیان کیو سفر خود را به ایالتی دیگر ادامه داد.

خبر زنده شدن شاهزاده توسط بیان کیو و اینکه وی توانسته‌‏است مرده را زنده کند، به‌‏سرعت پخش شد. بیان کیو با شنیدن این نظرات گفت: «من نمی‌‏توانم شخص مرده را به زندگی بازگردانم؛ زندگی شاهزاده را به این دلیل توانستم نجات دهم که او در‌‏واقع نمرده بود.»

بعدها مردم از این اصطلاح برای توصیف یا تحسین مهارت‌‏های فوق‌‏العاده یک پزشک استفاده کردند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.[۱]  بیان کیو یکی از بزرگ‏ترین پزشکان در دوران آغازین تاریخ چین بود. بر‎طبق افسانه‏ها، معلم او شخصی روشن‏فکر بود که تحت آموزش‏های او، بیان به یک متخصص تبدیل شد. همچنین او از روش تشخیص بیماری با گرفتن نبض و روش درمانی طب سوزنی استفاده می‏کرد. کتابی ارزشمند به‏نام «اثر برجسته‏ی طب داخلی» از او برجای مانده‏است.

[۲]  کتاب «سوابق تاریخی» ( (史記, Shǐj، شامل ۱۳۰ جلد است که از سال‏های ۲۶۰۰ ق‎م تا ۸۶ م را دربرمی‏گیرد.«زندگی‏نامه‏ی بیان کیو و دوک تای‏کانگ» در جلد ۱۰۵ این کتاب تاریخی آمده‏است.

[۳]  تلفظ صحیح کلمه‏ی 虢، گویی است و نه گوآ.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی