Asset 2

اعلام رسمی همکاری نظامی بریتانیا و آمریکا با استرالیا در برابر رژیم چین

توافق نظامی استرالیا و انگلیس و آمریکا برای توانایی ساخت زیردریایی هسته‌ای
توافق نظامی استرالیا و انگلیس و آمریکا جهت انتقال توانایی ساخت زیردریایی هسته‌ای با هدف مقابله با قدرت نظامی رژیم کمونیستی چین (Flickr)

سران سه کشور بریتانیا، آمریکا و استرالیا در یک کنفرانس خبری مشترک اعلام کردند که در چارچوب یک «همکاری بی‌سابقه» استرالیا را به ۵ زیردریایی هسته‌ای مجهز کرده و توانایی ساخت زیردریایی هسته‌ای را نیز به استرالیا منتقل می‌کنند. 

همکاری نظامی میان این سه کشور بریتانیا، آمریکا و استرالیا باهدف مقابله با افزایش قدرت نظامی رژیم کمونیستی چین و تهدیدات فزاینده پکن در اقیانوس آرام و اقیانوس هند انجام شده است. 

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا، در این کنفرانس خبری که روز گذشته ۲۲ اسفندماه برگزار شد تأکید کرد که این زیردریایی‌ها «هسته‌ای هستند، نه اتمی.» 

او که به نظر می‌رسید قصد داشت حساسیت چین به توافق نظامی با استرالیا را کاهش دهد عنوان کرد که این شناورها هیچ سلاح هسته‌ای ندارند. 

همچنین ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا نیز در این کنفرانس خبری گفت که مهندسان بریتانیایی فناوری زیردریایی هسته‌ای را با همتایان استرالیایی خود به اشتراک خواهند گذاشت. 

سوناک گفت: «ما دانش و تجربه خود را با مهندسان استرالیایی به اشتراک خواهیم گذاشت تا بتوانند ناوگان خود را بسازند.» 

پیش‌تر اعلام شده بود که بر اساس توافق استرالیا با انگلیس و آمریکا که به «AUKUS » ( آکوس) مشهور است، ایالات متحده در دهه آینده به‌عنوان بخشی از این پیمان دفاعی، پنج زیردریایی هسته‌ای کلاس ویرجینیا به استرالیا تحویل خواهد داد. این زیردریایی‌ها توسط امریکا و بر اساس تکنولوژی بریتانیا تولید شده‌اند. 

بر اساس توافق صورت‌گرفته میان سران سه کشور گروه آکوس در سال جاری میلادی تعدادی از افسران نیروی دریایی استرالیا به پایگاه‌های زیردریایی آمریکا و بریتانیا ملحق خواهند شد تا مراحل آموزش و کارآموزی دررابطه‌با زیردریایی هسته‌ای را فراگیرند. 

از سال ۲۰۲۷ تعداد اندکی از زیردریایی‌های هسته‌ای بریتانیا و آمریکا در پایگاه نیروی دریایی در شهر پرت – غرب استرالیا – مستقر خواهند شد تا توان دریایی سه کشور در اقیانوس آرام تقویت شود و در اوایل دهه ۲۰۳۰ استرالیا ۳ زیردریایی آمریکایی کلاس ویرجینیا خریداری خواهد کرد و ممکن است در ادامه دو زیردریایی دیگر هم در صورت تمایل به این کشور تحویل داده خواهد شد. 

همچنین روز گذشته اعلام شد که بریتانیا و آمریکا بودجه‌های ویژه‌ای به تقویت یگان زیردریایی‌های هسته‌ای خود اختصاص می‌دهند. این کار هم‌زمان با اعزام چند زیردریایی هسته‌ای به یک پایگاه دریایی در استرالیا و آموزش ملوانان و نیز تحویل سه تا پنج زیردریایی هسته‌ای در طی چند سال آینده صورت می‌گیرد. 

بر اساس این گزارش بریتانیا بیش از ۶ میلیارد دلار و آمریکا نیز ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار برای تقویت برنامه‌های نظامی و به‌روز کردن یگان زیردریایی‌های خود در طی سال‌های آینده هزینه خواهند کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی