Search
Asset 2

اعتراض به پخش اعترافات اجباری علی یونسی و امیرحسین مرادی 

اعتراف اجباری علی یونسی و امیرحسین مرادی در صدا و سیما
(PUBLIC DOMAIN)

 صداوسیمای جمهوری اسلامی پس از نزدیک به سه سال از بازداشت علی یونسی و امیرحسین مرادی و صدور حکم زندان بلندمدت برای این دو دانشجوی نخبه، برای چندمین بار اعتراف اجباری از این دو زندانی پخش کرد. 

رضا یونسی، برادر علی یونسی، در واکنش به پخش این اعترافات، در صفحه توییتر خود این اقدام را حقارت جنایت‌کاران حاکم نامید و نوشت: «در وصف حقارت جنایتکاران حاکم اینکه هنوز بعد از سه سال به دنبال آزار علی یونسی و امیرحسین مرادی در زندان و قانع‌کردن نیروهای نظام در این پرونده هستند.»

 برادر علی یونسی افزود: «شنبه‌شب در شبکه سه، فیلم اعتراف اجباری علی و امیرحسین را پخش کردند» مبنی بر اینکه «این دو نفر چندین پایگاه بسیج و سپاه را تخریب» کرده‌اند. 

رضا یونسی نوشت: «رژیم درمانده بعد از سه سال به سراغ پخش فیلم اعترافات اجباری رفته که از این دو جوان در سن ۲۰ سالگی و پس از دو ماه شکنجه طاقت‌فرسا در انفرادی مطلق» و با «تهدید به تجاوز و بازداشت اعضای خانواده، ضرب و شتم» و «بدون دسترسی به وکیل» از آنها گرفتند. 

پیش‌ازاین سازمان عفو بین‌الملل ضمن افشای شکنجه جسمی و ضرب و شتم شدید آنها در زندان اعلام کرده بود که وزارت اطلاعات برای اخذ «اعترافات اجباری» این دو نفر را از بند ۲۰۹ زندان اوین به مکانی خارج از زندان منتقل کرده و به آنها گفته شد که در این مکان جدید مقررات زندان اعمال نمی‌شود و با تهدید به مرگ و خشونت جنسی، این دو دانشجوی نخبه به اعتراف اجباری تن دادند. 

علی یونسی دانشجوی مهندسی کامپیوتر و برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری سال ۹۵ و مدال طلای المپیاد جهانی نجوم سال ۹۶ است. امیرحسین مرادی، نیز دانشجوی فیزیک و برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری سال ۹۶، است. 

آنها همزمان در ۲۲ فروردین سال ۹۹ بازداشت شدند و دادگاه انقلاب در نهایت هر یک از این دو دانشجو را به ۱۶ سال زندان محکوم کرد که ۱۰ سال آن قابل اجراست. 

پخش اعترافات تلویزیونی دو دانشجوی دانشگاه شریف در حالی انجام شده که از ۷ دی‌ماه ۱۴۰۱ میریوسف یونسی، پدر ۶۹ساله علی یونسی، نیز بازداشت شده است و وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران با انتشار اطلاعیه‌ای او را به ارتباط با سازمان مجاهدین خلق متهم کرده است.  

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی