Search
Asset 2

قوانین تابعیت و شهروندی کانادا سخت‌‌‏تر می‌‌‏شود

(اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)
(اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)
(اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)به‌دست آوردن تابعیت کانادا سخت‌تر و احتمال لغو تابعیت آسان‌تر می‌شود.

دولت کانادا در ششم فوریه ۲۰۱۴، پیش‌نویس لایحه‌ای را به مجلس این کشور ارائه کرد که بر اساس آن، به‌دست آوردن تابعیت کانادا سخت‌تر و احتمال لغو تابعیت آسان‌تر می‌شود. بر‌‌‏اساس این لایحه که C-24 نام گرفته احتمال لغو تابعیت افرادی با تابعیت دوگانه، بیش‌از سایرین خواهد بود.

بر طبق قوانین فعلی کانادا، افرادی که تابعیت کانادا را با فریب‌‌‏کاری به‌دست آورده‌اند، پس‌از برگزاری جلسات دادگاه توسط یکی از قضات فدرال کانادا می‌توانید از خود دفاع کنید. همچنین در صورت مخالفت با حکم قاضی، امکان درخواست استیناف وجود دارد. حال آن‌‌‏که بر طبق لایحه‌‌‏ی C-24، لغو تابعیت افرادی که با فریب‌‌‏کاری شهروندی کانادا را به‌دست آورده‌اند، به‌عهده‌‏ی افسر اداره‌‌‏ی مهاجرت کانادا گذاشته شده است. در این قانون لغو تابعیت به‌‌‏صورت کتبی به‌اطلاع فرد متخلف می‌‌‏رسد و وی فرصتی برای دفاع از خود ندارد.

اگر ثابت شود فردی ‌‌‏که دارای تابعیت کانادا است، در کشور خود مجرم است، حتی اگر قوانین قضایی کشورش دچار اشکالاتی باشد، وی یک فریب‌‌‏کار شناخته می‌‌‏شود. همچنین در صورتی‌که محرز شود فردی برای کسب تابعیت، به ازدواج صوری روی آورده نیز فریب‌کار شناخته شده و تابعیت وی لغو می‌گردد.

مواردی که کسب شهروندی کانادا را مشکل‌تر کرده است

بالابردن هزینه‌‌‏ی تقاضای شهروندی: هزینه‌‌‏ی فرم تقاضای شهروندی نسبت به سال گذشته، ۳ برابر بیشتر شده و همچنین هزینه‌‌‏ی آزمون‌‌‏های زبان نیز توسط دولت کانادا افزایش یافته است.

افزایش دامنه‌ی سنی افراد برای شرکت در آزمون زبان: بر طبق قانون جدید افراد بین رده‌‌‏ی سنی ۱۴ تا ۶۴ سال باید در کلاس‌‌‏های زبان انگلیسی یا فرانسه و در آزمون‌‌‏های اطلاعات عمومی کانادا قبول شوند. این در حالی‌ست که در قانون فعلی، افراد بین ۱۸ تا ۵۵ سال می‌‌‏بایست توانایی خود را با شرکت در این آزمون‌‌‏ها اثبات کنند.

افزایش زمان انتظار برای کسب درجه‌ی شهروندی: در قانون جدید، در صورتی به افراد تابعیت کانادا داده می‌شود که حداقل ۴ سال در این کشور زندگی کنند. همچنین پس‌از اقدام برای شهروندی کانادا، ۸ تا ۱۰ سال طول می‌کشد تا فرد درجه‌ی شهروندی را کسب کند. درقانون فعلی این مدت زمان بین ۴ تا ۶ سال است.

از دست دادن تابعیت برای کسانی که شهروند کانادا هستند:

–          اگر تابعیت کانادا را دریافت کرده‌اید اما افسر اداره‌ی مهاجرت یقین پیدا کند که شما قصد ماندن در کانادا را ندارید، یا اینکه قصد تحصیل، کار و یا اقامت در کشور دیگری را دارید، تابعیت شما لغو خواهد شد. البته این قانون برای افرادی است که تابعیت دوگانه دارند و برای افرادی که فقط دارای تابعیت کانادا هستند صدق نمی‌‌‏کند.

–          در صورتی‌که ثابت شود در کشور خود مجرم هستید، تابعیت شما لغو خواهد شد.

–          از آنجایی که قدرت حذف تابعیت شما در دست افسر اداره‌ی مهاجرت کانادا است، اگر دارای تابعیت دوگانه باشید و در کشور کانادا جرم‌‌‏های قضایی خطرناک داشته باشید، وی می‌تواند پس‌از طی دوره‌ی محکومیت، تابعیت شما را لغو کند.

این لایحه به مجلس ارائه شده، اما هنوز به تصویب نرسیده است. افرادی که در کانادا زندگی می‌‌‏کنند می‌‌‏توانند نظرات خود را با نماینده‌‌‏ی منطقه‌‌‏ای خود در میان بگذارند تا نمایندگان، این نظرات را به دولت ارجاع دهند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی