Search
Asset 2

دادگاه کانادا ادعای جمهوری اسلامی درباره بروز خطای انسانی در سرنگونی هواپیمای اوکراینی را غیرقابل قبول خواند

انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز PS752 اعلام کرد که دادگاه کانادا ادعاهای جمهوری اسلامی درباره خطای انسانی در سرنگونی هواپیمای اوکراینی را رد کرد.
نیروهای امدادی در محل سقوط هواپیمای پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی بین‌المللی اوکراین در ۸ ژانویه ۲۰۲۰، حضور دارند. (JAVAD/Middle East Images/AFP via Getty Images)

انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس۷۵۲ با انتشار بیانیه‌ای درباره حکم دادگاه کانادا علیه شرکت هواپیمایی اوکراین تاکید کرد که ادعاهای جمهوری اسلامی مبنی بر بروز خطای انسانی در سرنگونی این هواپیما غیرقابل قبول است.

این انجمن با بیان اینکه دادگاه عالی انتاریو حکمی را علیه شرکت هواپیمایی اوکراین و به نفع خانواده‌ها صادر کرد، نوشت که بر اساس این حکم برای دادگاه مشخص شد که شرکت هواپیمایی اوکراین در اقدام به جلوگیری از برخاستن پرواز پی‌اس۷۵۲ از تهران در هجدهم دی‌ماه ۱۳۹۸ کوتاهی کرده است.

همچنین بر اساس این حکم، گزارش‌های جمهوری اسلامی قانع‌کننده نبوده است و ادعای این حکومت مبنی بر خطای انسانی رد شده است.

در بیانیه آمده است که علاوه بر اثبات اهمال شرکت هواپیمایی اوکراین در جلوگیری از پرواز در شب هجدهم دی‌ماه، در حکم صادره نکات بسیاری علیه جمهوری اسلامی وجود دارد.

این انجمن با تاکید بر اینکه قاضی این پرونده با توجه به قابلیت‌های دستگاه‌های راداری نظامی و دستگاه پدافند، توضیحات جمهوری اسلامی مبنی بر خطای انسانی را بی‌معنا دانسته است، افزود که در جای دیگری قاضی بر مسئولیت جمهوری اسلامی بر بستن فضای هوایی کشور در آن ساعات تاکید کرده است.

انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس۷۵۲ در بخشی از بیانیه خود تاکید کرده است که این دعوای حقوقی به صورت مستقل از انجمن توسط بسیاری از اعضای خانواده‌ها مطرح شده بود.

این انجمن با تاکید بر اینکه همچنان متعهد به جستجوی حقیقت و عدالت برای جانباختگان پرواز است، تصریح کرد که این حکم مسئولیتی را که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران در قبال سرنگونی پرواز پی‌اس۷۵۲ بر عهده دارند، نقض و یا نفی نمی‌کند بلکه بر آن تاکید می‌کند.

هواپیمای مسافربری پی‌اس۷۵۲ متعلق به یک شرکت هواپیمایی اوکراینی در بامداد هجدهم دی ماه ۱۳۹۸ فرودگاه تهران را به مقصد کی‌یف ترک کرد؛ اما سه دقیقه بعد هدف حمله موشکی پدافند هوایی سپاه پاسداران قرار گرفت و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند.

مقام‌های جمهوری اسلامی تا چندین روز پس از واقعه همچنان نقش نهادهای حکومتی را در این رویداد انکار می‌کردند، تا اینکه سرنگونی هواپیما بر اثر شلیک موشک را پذیرفتند، اما آن را به «خطای انسانی» نسبت دادند.

اواخر بهمن سال گذشته، انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس۷۵۲ با انتشار بیانیه‌ای خطاب به شورای ایکائو (سازمان بین‌المللی هوانوردی) خواستار روشن شدن حقیقت و منتشر کردن محتویات جعبه سیاه و تصاویر دوربین‌های فرودگاه تهران در روز واقعه شده بودند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی