Asset 2

جو بایدن: چین در بحبوحه مشکلات اقتصادی ظرفیت حمله به تایوان را ندارد 

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا گفت که مشکلات اقتصادی چین ممکن است باعث شود که مانع حمله این کشور به تایوان شود، زیرا پکن دیگر ظرفیت گذشته را ندارد.
پرزیدنت جو بایدن با رئیس جمهور ویتنام در ضیافت ناهار دولتی در کاخ ریاست جمهوری در هانوی در 11 سپتامبر 2023 شرکت می کنند.(Saul Loeb/AFP via Getty Images)

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا گفت که مشکلات اقتصادی چین ممکن است باعث شود که مانع حمله این کشور به تایوان شود، زیرا پکن دیگر ظرفیت گذشته را ندارد. 

رئیس جمهور آمریکا که بعد از شرکت در اجلاس گروه ۲۰ در دهلی‌نو به هانوی پایتخت ویتنام سفر کرده بود در جمع خبرنگاران اظهار امیدواری کرد که «به زودی» با شی جین پینگ، رهبر چین دیدار کند. 

وی در پاسخ به این سؤال که چرا طی ۱۰ ماه گذشته با آقای شی ملاقات نکرده است، گفت که رهبر حزب کمونیست چین «در حال حاضر مشغول» بیکاری جوانان و مشکلات اقتصادی است. 

بایدن افزود: «کارکنان من با مقامات دولت شی و کابینه او ملاقات می‌کنند و در واقع امروز با شخص شماره دو او در هند ملاقات کردم؛ بنابراین، اگر من شخصاً هم با او صحبت نکنم، بحرانی پیش نمی‌آید 

آنها آخرین بار در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در بالی در ۱۴ نوامبر ۲۰۲۲ ملاقات کردند. آقای شی تصمیم گرفت از حضور در نشست هند صرف‌نظر کند و نخست‌وزیر چین، لی چیانگ را بدون ارائه هیچ دلیلی به جای خود فرستاد. 

رئیس‌جمهور ایالات متحده همچنین اضافه کرد: «در حال حاضر چین به دلیل مجموعه‌ای از دلایلی از جمله سیاست‌هایی که پکن دنبال کرده و همچنین عدم رشد اقتصادی، با مشکلات مختلفی مواجه است.» 

به اعتقاد او چنین وضعیت اقتصادی باعث می‌شود که احتمال تهاجم چین کمونیستی به تایوان کاهش یابد. 

او خاطرنشان کرد: «فکر نمی‌کنم چنین شرایطی باعث شود چین به تایوان حمله کند و در واقع برعکس، شاید دیگر ظرفیتی که قبلاً داشته، نداشته باشد.» 

علی‌رغم اظهارات جو بایدن، گوردون چانگ، روزنامه‌نگار و نویسنده آمریکایی عنوان کرد که مشکلات داخلی چین ممکن است آقای شی را به حمله به تایوان سوق دهد. 

او شرایط چین را به دلیل افزایش بدهی شرکت املاک، کاهش قیمت املاک، سقوط اقتصاد، افزایش کمبود مواد غذایی بحرانی خواند و گفت شی جین پینگ می‌داند که به خاطر همه این مشکلات مقصر شناخته می‌شود، او می‌داند که هیچ راه‌حلی برای آنها ندارد، بنابراین برای فرار از این مشکلات و منحرف کردن مردم چین از اشتباهات سیاست خود جنگی را آغاز کند. 

بایدن اعلام کرد که ایالات متحده هیچ نیتی برای «آسیب‌رسانی» به چین و یا جدانشدن از این کشور را ندارد، اما فروش موادی که ممکن است ظرفیت چین در تولید سلاح‌های هسته‌ای بیشتر شود، را متوقف خواهد کرد. 

اقتصاد چین با خطر دست‌نیافتن به رشد اقتصادی ۵ درصدی که توسط پکن هدف‌گذاری شده بود روبرو است و صادرات این کشور در ماه اوت نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸.۸ درصد کاهش داشته است، همچنین واردات چین نیز  ۷.۳ درصد کاهش یافته است. 

حزب کمونیست چین تایوان را استانی سرکش می‌داند که باید به هر وسیله‌ای که لازم باشد با سرزمین اصلی چین متحد شود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی