Search
Asset 2

وزیر خارجه آمریکا: چین اطمینان داد که به روسیه سلاح نمی‌فرستد

آنتونی بلینکن (وزیر خارجه آمریکا) گفت: چین به ایالات متحده و سایر کشورها اطمینان داده است که سلاح‌های مرگبار برای استفاده در جنگ اوکراین به روسیه نخواهد داد.
شی جین پینگ، رهبر چین، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده را پیش از دیدار آنها در تالار بزرگ مردم در پکن در 19 ژوئن 2023 پذیرفت. (Leah Millis/Pool/AFP via Getty Images)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار با شی‌ جین‌پینگ گفت که چین به ایالات متحده و سایر کشورها اطمینان داده است که سلاح‌های مرگبار برای استفاده در جنگ اوکراین به روسیه نخواهد داد.  

بلینکن، نخستین مقام عالیرتبه آمریکایی است که از زمان روی کار آمدن جو بایدن به پکن سفر کرده است. او در ادامه گفت که هیچ مدرکی مبنی بر انتقال سلاح یا کمک‌های مرگبار رژیم چین به روسیه وجود ندارد و چین به ‌آمریکا و سایر کشورها تضمین‌هایی درباره عدم ارسال سلاح به روسیه داده است.  

به گفته این مقام آمریکایی، هنوز نگرانی‌هایی درباره ارائه فناوری‌های (نظامی) توسط شرکت‌های چینی به روسیه وجود دارد. در حال حاضر شرکت‌هایی خصوصی در چین فعالیت می‌کنند که به افزایش ظرفیت نظامی روسیه در جنگ با اوکراین کمک می‌کنند.  

بلینکن افزود: «این یک نگرانی است و من از همتایان چینی خواستم که مراقب این موضوع باشند.» 

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه با شی‌ جین‌پینگ، رهبر حزب کمونیست چین و نیز با وزیر خارجه این کشور دیدار و گفتگو کرد.  

حزب کمونیست چین روابط دوستانه‌ای با کرملین دارد. شی‌ جین‌پینگ در آخرین سفری که به روسیه داشت، بار دیگر بر دوستی دوجانبه با دولت روسیه تاکید کرده بود.   

دولت جو بایدن بارها درباره احتمال ارسال کمک‌های مرگبار رژیم چین به روسیه ابراز نگرانی کرده بود.  

ژنرال پاتریک رایدر، سخنگوی پنتاگون در ماه فوریه گذشته گفته بود که اگرچه هیچ مدرکی مبنی بر ارسال مستقیم تسلیحات حزب کمونیست چین به روسیه وجود ندارد، اما مقامات حزب همچنان در حال بررسی امکان کمکهای مرگبار به روسیه هستند و این کار مقامات حزب نشان می‌دهد که آن‌ها به دنبال نابودی کامل اوکراین هستند. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی