Search
Asset 2

رئیس‌جمهور تایوان: بعید است رژیم کمونیستی چین با وجود چالش‌های داخلی‌اش به تایوان حمله کند

رئیس جمهور تایوان، تسای اینگ ون گفت بعید است چین با وجود چالش‌های داخلی‌اش به تایوان حمله کند
سخنرانی رئیس جمهور تایوان، تسای اینگ ون، در اجلاس نیویورک در ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳ روی صفحه نمایش داده می شود. (Slaven Vlasic/Getty Images for The New York Times)

به گفته تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان، بعید است رژیم کمونیستی چین درنظر داشته باشد به تایوان حمله کند، زیرا رهبری آن تحت تاثیر چالش‌های داخلی قرار گرفته است.

تسای در مصاحبه‌ای با نیویورک تایمز گفت که تایوان، جزیره‌ای خودمختار که حزب حاکم کمونیست چین آن را قلمرو خود می داند، با «ارعاب نظامی فزاینده، حملات سایبری و دستکاری اطلاعات مواجه است.»

با وجود تحریکات چین، او اشاره کرد که شی جین پینگ، رهبر چین بعید است به این زودی علیه تایوان حرکت کند.

تسای گفت: «خب، من فکر می‌کنم رهبری چین در این مقطع غرق در چالش‌های داخلی خود شده است. و فکر من این است که شاید اکنون زمانی نباشد که آنها به فکر تهاجم بزرگ به تایوان باشند.»

او به مشکلات اقتصادی و مالی چین و همچنین چالش‌های سیاسی اشاره کرد.  تسایی افزود: «اما جامعه بین المللی با صدای بلند و واضح اعلام کرده است که جنگ یک گزینه نیست و صلح و ثبات در خدمت منافع همه است.»

رهبر ارشد رژیم کمونیستی چین بارها قول داده است که تایوان را تحت کنترل حزب قرار دهد. در کنگره حزب دو بار در اکتبر گذشته، آقای شی اعلام کرد که رژیم هرگز از استفاده از زور برای «اتحاد مجدد» با تایوان چشم پوشی نخواهد کرد.

ویلیام برنز، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، در ماه فوریه گفت، اطلاعات ایالات متحده نشان داد که رژیم کمونیستی چین به ارتش خود دستور داده است تا «تا سال ۲۰۲۷» برای حمله به تایوان آماده شود، اگرچه این بدان معنا نیست که پکن در آن زمان دستور حمله خواهد داد.

اما شی جین ‌پینگ در اولین سال ورود به دوره سوم رهبری بی‌سابقه‌اش، چندین مقام ارشد از جمله وزیر امور خارجه و فرماندهان ارشد نظارت بر زرادخانه هسته‌ای چین را از سمت‌های خود برکنار کرد، و به گمانه‌زنی‌ها درباره آشفتگی احتمالی در سطوح بالای رهبری رژیم دامن زد.

تغییرات ناگهانی در مقامات رده بالای حزب کمونیست چین همزمان با مبارزه کشور با تورم صورت گرفت. با وجود انبوهی از حمایت های دولت، آخرین داده‌های رسمی چشم انداز بدی را برای رشد نشان می‌دهد. بر اساس داده‌های منتشر شده توسط اداره ملی آمار در روز پنجشنبه، فعالیت‌ها در بخش تولید چین در ماه نوامبر به دلیل کاهش تقاضا در داخل و خارج از کشور به کاهش خود ادامه داد، در حالی که فعالیت‌های خدماتی برای اولین بار در ۱۲ ماه گذشته کاهش یافت.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا گفته است که کندی رشد اقتصادی چین ممکن است مانع از زمان‌بندی این کشور برای حمله نظامی تایوان شود، و خاطرنشان کرد که این رژیم «احتمالاً ظرفیت قبلی‌اش را ندارد.» اما نماینده مایک گالاگر اشاره کرد که مشکلات اقتصادی ممکن است خطر تهاجم را تسریع کند، زیرا پکن می‌خواهد حواس مردم خود را از مشکلات داخلی منحرف کند.

در نشست منظم در پکن، وزارت دفاع چین در پاسخ به سوالی درباره اظهارات  تسای، موضع رژیم در قبال تایوان را تکرار کرد.

وو چیان، سخنگوی این وزارتخانه به خبرنگاران گفت: «چین در نهایت و مطمئناً دوباره متحد خواهد شد.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی