Search
Asset 2

مقامات آمریکایی: چین در حال تقویت ماشین جنگ روسیه در اوکراین است

مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند که چین با کمک به مسکو از طریق ارائه فناوری پهپاد و موشک، تصاویر ماهواره‌ای و ماشین‌افزار از اقدامات جنگی روسیه پشتیبانی می‌کند.
موشک‌های نظامی چین (Feng Li/Getty Images)

مقامات ارشد آمریکایی اعلام کرده‌اند که چین با کمک به مسکو از طریق ارائه فناوری پهپاد و موشک، تصاویر ماهواره‌ای و ماشین‌افزار از اقدامات جنگی روسیه در اوکراین پشتیبانی می‌کند.

بر اساس گزارش رویترز، چین از این طریق روسیه را در بزرگ‌ترین عملیات توسعه نظامی خود از زمان اتحاد جماهیر شوروی، حمایت می‌کند.

اما سفارت چین در آمریکا ادعا کرده که به هیچ‌کدام از طرفین تسلیحات ارائه نداده است و «جزو عوامل یا طرفین درگیر در بحران اوکراین محسوب نمی‌شود.»

مقامات آمریکایی با تاکید بر اینکه روسیه بدون کمک چین برای ادامه جنگ به تقلا خواهد افتاد، اظهار داشتند؛ «به باور ما، یکی از سرنوشت‌سازترین اقداماتی که می‌توانیم در حال حاضر در حمایت از اوکراین انجام دهیم، این است که چین را متقاعد کنیم از کمک به روسیه برای بازسازی صنعت نظامی خود دست بردارد.»

رویترز به نقل از این مقامات که نخواستند نامشان فاش شود، نوشته است که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، طی تماس تلفنی اخیر خود با شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین، این موضوع را با او در میان گذاشته است.

مسئله حمایت چین از روسیه در جنگ اوکراین، جزو موضوعاتی است که آمریکا با متحدان خود در اروپا و سراسر جهان درباره آن رایزنی می‌کند.

یکی از مقامات آمریکایی به رویترز گفته است که تسلیحات چینی کاستی‌های عمده در چرخه تولیدات دفاعی روسیه را تأمین کرده است.

به گفته او چین به مسکو کمک می‌کند تا «بلندپروازانه‌ترین توسعه دفاعی خود را از دوران شوروی کلید بزند و با سرعت بیشتری از آن‌چه که در اوایل جنگ میسر بود، عمل کند.»

روس‌ها از ماشین‌افزار های چینی برای تولید موشک استفاده می‌کنند

مقامات آمریکایی به رویترز گفته‌اند که روس‌ها احتمالاً از واردات ماشین‌افزار  از چین برای افزایش تولید موشک‌های بالستیک این کشور استفاده کرده‌ا‌ند.

این مقامات از گروه «دالیان»، یکی از تولیدکنندگان پیشرو در حوزه ماشین‌افزار  در چین، به‌عنوان یکی از شرکت‌های تأمین‌کننده نیازهای روسیه نام بردند.

این مقامات تصریح کرده‌اند که در سال ۲۰۲۳، حدود ۹۰ درصد از واردات میکروالکترونیک روسیه از چین بوده که این کشور از آن‌ها برای تولید موشک، تانک و هواپیما استفاده کرده است.

چین تجهیزات اپتیکی تانک‌ها و خودروهای زرهی روسی را تامین می‌کند

مقامات آمریکایی می‌گویند که شرکت‌های چینی مانند شرکت فناوری «حسگر جهانی ووهان» و شرکت فناوری «تانگ‌شن ووهان و هیک‌ویژن»، تجهیزات اپتیکی چینی را برای استفاده در سیستم‌های روسی، از جمله تانک‌ها و خودروهای زرهی تأمین می‌کنند.

همچنین تجهیزات اپتیکی نظامی دریافتی روسیه که در تانک‌ها و خودروهای زرهی کاربرد دارند، به واسطه شرکت‌های چینی «آی‌ری تکنولوژی» و «انستیتوی پژوهشی الکترو-آپتیکس» تأمین می‌شوند.

این مقامات همچنین گفتند که چین موتورهای پهپاد و توربوجت را برای موشک‌های کروز در اختیار روسیه قرار داده و شرکت‌های چینی و روسی برای تولید مشترک هواپیماهای بدون سرنشین در داخل روسیه همکاری می‌کنند.

رویترز نوشته است که شرکت‌های چینی احتمالاً نیتروسلولز لازم برای ساخت پیشرانه‌های تسلیحاتی را در اختیار روسیه قرار می‌دهند و به این کشور کمک می‌کنند تا ظرفیت خود را برای ساخت مهمات کلیدی مانند گلوله‌های توپخانه بسرعت افزایش دهد.

مقامات آمریکایی تصریح کرده‌اند که چین به روسیه کمک می‌کند تا ماهواره و سایر توانمندی‌های فضایی خود را برای استفاده در اوکراین بهبود بخشد و سطح تهدید خود را در سراسر اروپا افزایش دهد.

این مقامات می‌گویند که آمریکا اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می‌دهد چین تصاویر ماهواره‌ای جنگ اوکراین را در اختیار روسیه قرار می‌دهد.

چین ادعای کمک به روسیه را رد می‌کند

لیو پنگیو، سخنگوی سفارت چین به رویترز گفته است که دادوستد عادی بین چین و روسیه نباید مورد مداخله قرار گیرد یا با محدودیت مواجه شود.

او افزوده است که ما از طرف آمریکایی می‌خواهیم از اظهارات تحقیرآمیز و فرافکنی درباره روابط عادی چین و روسیه دست بردارد.

این در حالی است که برخی از اطلاعات ارائه‌شده توسط مقامات آمریکایی درباره کمک چین به روسیه مبتنی بر اسنادی هستند که از حالت طبقه‌بندی خارج شده بودند.

این اطلاعات به طیف گسترده روش‌هایی اشاره دارند که نشان می‌دهد چین بدون تأمین «تسلیحات مرگبار» به جنگ دو ساله روسیه علیه اوکراین کمک کرده است.

مقامات چینی معتقدند که لفاظی‌های ضد چین از مذاکرات این هفته بایدن با رهبران ژاپن و فیلیپین نشأت می‌گیرد اما آمریکا منکر این قضیه شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی