Search
Asset 2

چین از ربات‌های مرگبار «سگ‌های جنگی» در رزمایش مشترک با کامبوج رونمایی کرد

ارتش چین روز پنجشنبه در آغاز بزرگترین رزمایش مشترک خود با ارتش کامبوج، ربات‌های مجهز به مسلسل خود با نام «سگ‌های جنگی» را به نمایش گذاشت.
(TANG CHHIN SOTHYTANG CHHIN SOTHY/AFP via Getty Images)

ارتش چین روز پنجشنبه در آغاز بزرگترین رزمایش مشترک خود با ارتش کامبوج، ربات‌های مجهز به مسلسل خود با نام «سگ‌های جنگی» را به نمایش گذاشت.

وبسایت مستقل امنیتی و دفاعی «دیفنس پست» که به تحولات مربوط به دفاع از ایالات متحده و جهان می‌پردازد، به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشته است که در این رزمایش بیش از دوهزار سرباز، از جمله ۷۶۰ پرسنل نظامی چینی، در یک مرکز آموزشی در استان کامپونگ چونانگ در جوار دریا شرکت کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، در این رزمایش ۱۵ روزه که «اژدهای طلایی» نام دارد، همچنین ۱۴ کشتی جنگی – سه کشتی از چین – دو هلیکوپتر و ۶۹ خودروی زرهی و تانک شرکت دارند و رزمایش شامل مانورهای واقعی، ضد تروریسم و ​​امداد و نجات بشردوستانه است.

در این رزمایش، سخت افزارهایی از جمله «روبوداگ‌ها» یا «سگ‌های جنگی» نمایش داده شد. آنها روبات‌های چهارپای کنترل از راه دور هستند که تفنگ‌های خودکار روی پشت آن‌ها نصب شده بود.

نگرانی ایالات متحده از نفوذ چین در کامبوج

طبق این گزارش، ایالات متحده از نفوذ فزاینده پکن در کامبوج، این کشور آسیای جنوب شرقی نگران است.

کامبوج مدت‌هاست که متحد سرسخت چین بوده و میلیاردها دلار سرمایه دریافت می‌کند و واشنگتن به طور فزاینده‌ای نگران است که پکن از پایگاه دریایی کامبوج که در حال ارتقاء آن در خلیج تایلند است برای گسترش نفوذ خود در منطقه استفاده کند.

ونگ پیسن، فرمانده کل نیروهای مسلح کامبوج، در افتتاحیه این رزمایش گفته است که این تمرین‌ها «قابلیت‌های» دو ارتش را در مبارزه با تروریسم افزایش خواهند داد.

وونگ پیسن تاکید کرده است که کامبوج هرگز اجازه نخواهد داد پایگاه نظامی خارجی در قلمرو خود ایجاد شود.

بر اساس گزارش‌ها، پس از اینکه کامبوج تأسیسات پایگاه دریایی ریم در نزدیکی شهر بندری سیهانوکویل کامبوج را که تا حدی با بودجه آمریکا ساخته شده بود و میزبان تمرینات نظامی ایالات متحده بود، برچید، چین تأمین بودجه برای بازسازی آن را آغاز کرد.

همچنین دو کشتی جنگی چینی در ماه دسامبر برای اولین بار پس از شروع کار برای توسعه پایگاه در ریم پهلو گرفتند.

واشنگتن می‌گوید ریم می‌تواند به پکن یک موقعیت استراتژیک کلیدی در خلیج تایلند در نزدیکی دریای چین جنوبی بدهد که چین عمدتاً مدعی آن است.

چین هزینه رزمایش را پوشش داده است

تانگ سولیمو، سخنگوی ارتش کامبوج اوایل ابن هفته به خبرنگاران گفته بود که رزمایش‌های سال ۲۰۲۴ بزرگ‌ترین رزمایش در نوع خود بوده و چین هزینه آن را پوشش خواهد داد.

وزارت دفاع کامبوج هفته گذشته تأیید کرده بود که دو ناو جنگی چینی که در ریم لنگر انداخته‌اند «برای کمک به آموزش پرسنل نیروی دریایی کامبوج و آماده‌سازی برای رزمایش اژدهای طلایی» مستقر شده‌اند.

به گفته ارتش کامبوج، سومین کشتی جنگی چین روز دوشنبه با نیروها و مواد لازم برای تمرین در سیهانوکویل پهلو گرفت.

این رزمایش به دنبال سفر سه روزه وانگ یی، دیپلمات ارشد چین به کامبوج در ماه آوریل به منظور تعمیق روابط بین دو کشور صورت گرفته است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی