Search
Asset 2

هشدار آمریکا: چین مسئول دستاوردهای نظامی روسیه در اوکراین خواهد بود

ایالات متحده هشدار داده است که اگر روسیه در اوکراین دستاوردهای نظامی داشته باشد، چین را مسئول خواهد دانست.
وانگ یی، وزیر خارجه چین (راست) و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه (چپ) (WANG ZHAO/AFP via Getty Images)

ایالات متحده هشدار داده است که اگر روسیه در اوکراین دستاوردهای نظامی داشته باشد، چین را مسئول خواهد دانست.

واشنگتن این هشدار را در واکنش به سفر سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه به چین و تجدید تعهدات پکن مبنی بر همکاری با مسکو، مطرح کرده است.

کرت کمپبل، معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده هشدار داد که ما مستقیماً به چین گفته‌ایم که اگر این روند ادامه پیدا کند، بر روابط آمریکا و چین تاثیر خواهد گذاشت و ما با فقط نظاره‌گر نخواهیم بود.

کمپبل با بیان اینکه حفظ صلح و ثبات در اروپا مهمترین ماموریت تاریخی آمریکا است، هشدار داد که دستاوردهای سرزمینی روسیه می‌تواند توازن قوا در اروپا را به گونه‌ای تغییر دهد که صراحتاً غیرقابل قبول است.

او تاکید کرد که آمریکا این اقدامات روسیه را نه‌تنها به عنوان مجموعه‌ای از فعالیت‌های روسیه، بلکه مرتبط با حمایت‌های چین و حتی کره شمالی خواهد دید.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا با بیان اینکه چین از دیدن شکست‌های اولیه روسیه در جنگ با اوکراین نگران شد، افزود که چین برای احیای «تمام ظرفیت‌ها» برای مسکو در حال تلاش است.

کمپبل گفته است که با وجود گذشت بیش از دو سال از جنگ روسیه و اوکراین، «روسیه تقریباً به طور کامل تجهیزات خود را بازسازی کرده است و آنها اکنون تهدیدی مهم برای اوکراین و کشورهای اطراف هستند.»

ایالات متحده بارها تهدید کرده است که اگر چین اقدامات اساسی‌تری برای حمایت از روسیه انجام دهد، تحریم خواهد شد.

مقامات آمریکایی تصریح کرده‌اند که روسیه به طور فزاینده‌ای به تامین تسلیحات توسط کره شمالی و ایران، برای دامن زدن به جنگ خود در اوکراین روی آورده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی