Search
Asset 2

اعتراض چین به تصمیم آمریکا برای خارج‌کردن اطلاعات مربوط به منشأ کووید۱۹ از طبقه‌بندی

اعتراض چین به خارج‌کردن اطلاعات درباره منشأ کووید۱۹ توسط آمریکا
وزارت انرژی ایالات متحده در گزارش جدید دریافته است که Covid-19 احتمالاً از نشت آزمایشگاهی منشا گرفته است. (FLICKR)

 وزارت خارجه رژیم کمونیستی چین در واکنش به تصمیم جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا برای خارج‌کردن اطلاعات درباره منشأ کووید۱۹ از طبقه‌بندی، مدعی شد که اطلاعات ایالات متحده نادرست است. 

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا قانونی را امضا کرد که به‌موجب آن اطلاعات درباره منشأ همه‌گیری کرونا و ارتباط آن با آزمایشگاه ووهان چین را از طبقه‌بندی محرمانه خارج می‌کند 

در واکنش به این اقدام دولت ایالات متحده، سخنگوی وزارت خارجه رژیم چین گفت که «اطلاعات مربوط به چین در این گزارش واقعیت را نادرست نشان می‌دهد 

این مقام چینی از آمریکا خواست تا آنچه «دست‌کاری سیاسی» درباره منشأ کووید۱۹ خواند، متوقف کند. 

رئیس‌جمهوری آمریکا روز گذشته قانونی را امضا کرد که بر اساس آن اطلاعات به‌دست‌آمده توسط نهادهای اطلاعاتی آمریکا در مورد منشأ و چگونگی پخش این ویروس از طبقه‌بندی خارج و قابل‌انتشار می‌شود. 

روزنامه وال‌استریت ژورنال در ۸ اسفندماه، عنوان کرد که بر مبنای جمع‌بندی یک گزارش محرمانه اطلاعاتی ایالات متحده، ویروس کرونا ابتدا از آزمایشگاهی در ووهان چین به بیرون نشت کرده است. 

پیش از آن نیز سنای آمریکا با انتشار گزارشی اعلام کرده بود به این جمع‌بندی رسیده که کووید۱۹ به‌احتمال زیاد در نتیجه یک حادثه آزمایشگاهی، نشت کرده است. 

در مقابل، رژیم کمونیستی چین ضمن انتقاد از این گزارش، اعلام کرد که سیاستمداران آمریکایی، تئوری نشت آزمایشگاهی را مجدداً مطرح می‌کنند تا با بی‌توجهی به واقعیت‌ها، اعتبار پکن را خدشه‌دار کنند. 

تلاش‌ها برای یافتن منشأ کووید۱۹ به طور مداوم با مقاومت چین روبرو شده است و رژیم کمونیستی چین افشاگرانی را که از زمان شروع همه‌گیری سعی می‌کردند هشدارهایی درباره خطر ویروس منتشر کنند، ساکت کرد و مکرراً از بررسی منشأ ویروس توسط محققان خارجی خودداری کرده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی