logo_eet

اصطلاح چینی: « ته ‏کشیدن حقه ‏های خر» (黔驴技穷)

ببر متوجه شد که خر هیچ توانایی و قدرت خاصی ندارد. می هسو/اپک‏تایمز
ببر متوجه شد که خر هیچ توانایی و قدرت خاصی ندارد. می هسو/اپک‏تایمز
ببر متوجه شد که خر هیچ توانایی و قدرت خاصی ندارد. می هسو/اپک‏ تایمز

اصطلاح چینی (黔驴技穷 qián lǘ jì qióng) یعنی «ته‎کشیدن حقه‌‌‌‏های خر» در حکایتی از کتاب سان جی نوشته‌‌‌‏ی لیو زونگیوآن‌‌[۱] آمده‌‌‌‏است. لیو زونگیوآن از بهترین نویسندگان متون نثر در سلسله‌‌‌‏ی تانگ (۶۱۸ تا ۹۰۷ م) بوده‎است.

روزی روزگاری، فردی مستبد و رئیس‌‌‌‏مآب با خود خری به استان گوئیژو آورد؛ ولی چون چنین حیوانی تا‌‌‌‏ آن‌‌‌‏زمان در منطقه دیده نشده‌‌‌‏بود، آن را در جنگلی نزدیک به کوهستان رها کرد.

ببری گرسنه از کوهستان بیرون آمد و وقتی‌‌‌‏که این جانور بزرگ و دراز را دید، از آن ترسید و از‌‌‌‏آنجایی‌‌‌‏که قبلاً خر ندیده‌‌‌‏بود، به‌‌‌‏سرعت خود را درمیان جنگل پنهان کرد و به پاییدن خر مشغول شد. بعضی اوقات، ببر به خود جرئت می‌‌‌‏داد تا به خر نزدیک شود اما همیشه فاصله‌‌‌‏اش را با او حفظ می‌‌‌‏کرد.

یک روز ببر تمام سعی خود را کرد و به خر بسیار نزدیک شد. خر فقط شروع‌‌‌‏ به عرعر کرد. ببر که فکر می‌‌‌‏کرد، خر تصمیم‌‌‌‏ به خوردن او دارد، به‌‌‌‏سرعت فرار کرد. همان‌‌‌‏طور که در میان درخت‌‌‌‏ها پنهان شده‌‌‌‏بود و خر را به‌‌‌‏دقت زیر‌‌‌‏نظر داشت، متوجه شد که خر به‌‌‌‏جز عرعر، کار دیگری نمی‌‌‌‏کند.

بعد‌‌‌‏از مراقبتی طولانی، ببر به عرعر خر عادت کرد و دیگر از آن نترسید. به‌‌‌‏نظر می‌‌‌‏رسید که خر توانایی و قدرت خاص دیگری ندارد؛ در‌‌‌‏نتیجه ببر به او نزدیک‌‌‌‏تر شد و حتی در اطراف او می‌‌‌‏گشت.

هنگامی‌‌‌‏که ببر فهمید که خر خیلی ترسناک نیست، جسورتر شد. برای‌‌‌‏این‌‌‌‏که بفهمد واکنش خر در‌‌‌‏هنگام عصبانیت چگونه است، به‌‌‌‏سمت او حرکت کرد و عمداً به او ضربه‌‌‌‏ای وارد کرد. خر عصبانی شد و با پاهای عقبی خود شروع به جفتک انداختن و وحشیانه ضربه زدن کرد.

ابتدا، ببر غافل‌‌‌‏گیر شد اما خیلی‌‌‌‏زود هنگامی‌‌‌‏که متوجه شد که آن تمام چیزی است که خر می‌‌‌‏تواند انجام دهد، خوشحال شد. ببر با غرشی بر‌‌‌‏روی خر پرید و آن را خورد.

اصطلاح «ته‌‌‌‏کشیدن حقه‌‌‌‏های خر» برگرفته‌‌‌‏از این حکایت است. امروزه مردم از این عبارت برای توصیف فردی که دیگر عقلش به جایی نمی‌‌‌‏رسد و پاک گیج می‌‌‌‏شود و همچنین در موقعیتی که فرد مهارت و قابلیت دیگری برای ارائه نداشته‌‌‌‏باشد، استفاده می‌‌‌‏شود.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‏شود.[۱]  لیو زونگیوآن (۷۷۳ تا ۸۱۹ م) به‏عنوان یکی از دو بهترین نویسنده‏ی سلسله‏ی تانگ شناخته‏می‏شود. وی در میان هشت نویسنده‎ی بزرگ متون نثری در سلسله‏ی تانگ و سانگ قرار دارد. او بیشتر به‏خاطر آثار تمثیلی و حکایت‏هایش مشهور است.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *