Search
Asset 2

رهبران چین و روسیه بیانیه تقویت مشارکت استراتژیک امضا کردند

رییس جمهور روسیه برای دیدار با همتای چینی خود وارد پکن شد. رهبران ابن دو کشور بیانیه مشترکی را در مورد تعمیق مشارکت راهبردی همه جانبه بین دو کشور امضا کردند.
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین، در مورد تعمیق مشارکت راهبردی در پکن در ۱۶ مه ۲۰۲۴، قرارداد همکاری امضا کردند. (SERGEI BOBYLYOV/POOL/AFP via Getty Images)

رئیس‌جمهور روسیه برای دیدار با همتای چینی خود وارد پکن شد. رهبران چین و روسیه پس از دیدار اولیه بیانیه مشترکی را در مورد تعمیق مشارکت راهبردی همه جانبه بین دو کشور امضا کردند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، ولادیمیر پوتین توسط شی جین‌پینگ، رهبر حزب کمونیست چین با تشریفات کامل نظامی در تالار بزرگ مقر تشریفات که در کنار میدان تیان‌آن‌من در قلب پایتخت پکن قرار دارد، مورد استقبال قرار گرفت.

براساس گزارش شبکه تلویزیونی حکومتی چین، شی گفته است که دو کشور روابط خود را به عنوان «همسایگان خوب، دوستان خوب، شرکای خوب» تقویت می‌کنند و تعهد خود را به شراکت «بدون محدودیت» که در سال ۲۰۲۲، درست قبل از حمله نظامی به اوکراین امضا کردند، تکرار می‌کنند.

شی جین‌پینگ در دیدار خود انتخاب پوتین برای پنجمین دوره ریاست جمهوری را تبریک گفت و هفتاد و پنجمین سالگرد روابط دیپلماتیک بین اتحاد جماهیر شوروی سابق و جمهوری خلق چین پس از به قدرت رسیدن در جنگ داخلی در سال ۱۹۴۹ را جشن گرفت.

روسیه پس از حمله به اوکراین از نظر اقتصادی به طور فزاینده‌ای به چین وابسته شده است زیرا تحریم‌های غرب دسترسی این کشور را به بخش عمده‌ای از سیستم تجاری بین المللی قطع کرده است.

به نوشته خبرگزاری دولتی روسیه، پوتین گفته است که روابط روسیه و چین علیه کسی نیست. همکاری ما در امور جهانی امروز یکی از عوامل اصلی تثبیت کننده در عرصه بین‌المللی است.

پوتین همچنین درباره طرح ابتکاری «یک کمربند یک جاده» که به دنبال ساخت جاده‌ها، بنادر، نیروگاه‌ها و دیگر زیرساخت‌های اتصال چین به همسایگانش و جذب تولیدات صنعتی چین در زمان کاهش تقاضا در داخل است، از شی تمجید کرد.

پوتین در آستانه این سفر در مصاحبه‌ای با رسانه‌های چینی گفت که کرملین آماده مذاکره بر سر درگیری در اوکراین است.

به نوشته خبرگزاری شینهوا، پوتین گفت که ما آماده گفتگو در مورد اوکراین هستیم، اما چنین مذاکراتی باید منافع همه کشورهای درگیر در مناقشه از جمله منافع ما را در نظر بگیرد.

سفر رهبر روسیه در حالی صورت می‌گیرد که نیروهای کشورش حمله‌ای را به منطقه خارکف در شمال شرقی اوکراین انجام داده‌اند که هفته گذشته در مهم‌ترین تهاجم مرزی از زمان آغاز تهاجم گسترده آغاز شد و تقریباً هشت‌هزار نفر مجبور به ترک خانه‌های خود شدند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی