Search
Asset 2

نفوذ هکرهای چینی به حساب ایمیل سفیر آمریکا در پکن 

حمله سایبری به ایمیل نیکلاس برنز، سفیر امریکا در پکن
نیکلاس برنز سفیر ایالات متحده در چین در میزگرد آب و هوا در سفارت ایالات متحده در 8 ژوئیه 2023 در پکن، چین شرکت می کند. (Pedro Pardo - Pool/Getty Images)

وال‌استریت ژورنال خبر داد که ایمیل نیکلاس برنز، سفیر امریکا در پکن هدف حمله سایبری هکرهای چینی قرار گرفته است و در پی این اتفاق، احتمال می‌رود صدها هزار ایمیل دولت امریکا با خطر نفوذ مواجه شده باشند. 

وال‌استریت ژورنال به نقل از چند منبع آگاه نوشت که ایمیل دستیار وزیر خارجه امریکا در حوزه شرق آسیا نیز در عملیات جاسوسی بزرگی که اوایل ماه ژوئیه توسط شرکت مایکروسافت افشا شد، هک شده است. 

به تازگی مقام‌های امریکایی اعتراف کردند که هکرها توانستند به حساب‌های ایمیل کارمندان ارشد وزارت خارجه و جینا ریموندو، وزیر بازرگانی آمریکا دسترسی پیدا کنند. 

مقام‌های ایالات متحده اعلام کردند که در مجموع، این سه مورد اهداف اصلی حملات سایبری بودند اما ممکن است به صدها ایمیل متعلق به مقام‌های امریکایی ورود صورت گرفته باشد. 

سخنگوی وزارت خارجه امریکا در مورد این گزارش‌ها گفت که به دلایل امنیتی، در حال حاضر اطلاعات بیشتری درباره ماهیت و دامنه حملات سایبری به‌اشتراک نخواهد گذاشت. او افزود که تحقیقات در این مورد ادامه دارد. 

شنبه گذشته شرکت مایکروسافت اعلام کرد که هکرهای چینی توانستند با استفاده از نقص امنیتی بزرگی در یکی از نرم‌افزارهای شرکت مایکروسافت هفته گذشته بهحساب‌های ایمیل دولتی آمریکا از جمله کارمندان ارشد وزارت خارجهو وزیر بازرگانی آمریکانفوذ کنند. 

این شرکت فناوری اعلام کرد که این نفوذ از طریقهک‌کردن کامپیوترهایا دزدیدنرمز عبورها نبوده، بلکه از طریقیک مشکل امنیتی در سرویس ایمیل آنلاین صورت گرفته است و گروه هکری چینی به نام «Storm-0558» را عامل این حمله معرفی و عنوان کرد. 

وال‌استریت ژورنال نوشت که ایمیل آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا از حملات سایبری در امان بوده، اما دانیل کریتنبرینک، دستیار او که هدف این حمله بوده، وزیر خارجه را در سفر اخیرش به چین همراهی می‌کرد 

سفیر امریکا در پکن نیز در دیدارهای بلینکن با مقام‌های چینی از جمله رئیس‌جمهور این کشور حضور داشت. طبق این گزارش، احتمال می‌رود که هکرها به مکاتبات داخلی مقام‌های امریکایی درباره این دیدارها دسترسی پیدا کرده باشند. 

از طرفی، مایکروسافت در پی انتقادهای شدید بابت دریافت پول از مشتریانش برای حمایت از آنها در برابر حملات سایبری، روز پنجشنبه اعلام کرد که محصولات امنیتی رایگان ارائه خواهد داد. 

این شرکت گفته است که این ابزارهای دیجیتالی امنیتی، در ماه‌های آینده برای تمام مشتریانش به صورت رایگان قابل دسترس خواهد بود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی