Asset 2

هشدار رسانه‌های رژیم چین به آمریکا: اگر در موضوع تایوان دخالت کنید، ما نیز در مسائل اسرائیل دخالت خواهیم کرد 

هشدار رژیم چین در مورد دخالت آمریکا در تایوان
پرچم حزب کمونیست چین و ایالات متحده و اسرائیل و تایوان (Public Domain/Epoch Times)

در حالی که حزب کمونیست چین بعد از گذشت هفت روز از حمله تروریستی حماس به شهروندان اسرائیل هنوز این حملات و کشتار غیرنظامیان را محکوم نکرده، رسانه‌های وابسته به رژیم چین پست وبلاگی را که آمریکا را در مورد دخالت در تایوان تهدید کرده بود مجدداً منتشر کردند. 

در این پست وبلاگی خطاب به ایالات متحده گفته شده بود که «اگر شما به در موضوع تصاحب تایوان توسط ما دخالت کنید، ما نیز در مسائل اسرائیل شما دخالت خواهیم کرد.»  

در حالی که کشورهای دموکراتیک در سرتاسر جهان حملات و جنایات حماس را محکوم کرده‌اند، وزارت امور خارجه حرب کمونیست چین در ۸ اکتبر گفت که عمیقاً از «تشدید تنش‌ها و خشونت‌ها بین فلسطین و اسرائیل» نگران است و خواستار «آتش‌بس فوری» شد 

حکومت چین همچنین بار دیگر به «راه حل دو کشوری» اشاره کرد و خواستار ایجاد یک کشور مستقل فلسطین شد 

سفارت اسرائیل در چین در ۸ اکتبر در شبکه اجتماعی ایکس از مقامات حزب کمونیست چین خواست تا حملات حماس را محکوم کنند، با این حال وزارت خارجه چین نپذیرفت. 

روز بعد، پس از فشار چاک شومر، سناتور آمریکایی، رژیم گفت که «تلفات غیرنظامی ناشی از درگیری» را محکوم می‌کند، اما نامی از حماس ذکر نکرد. همچنین ژای جون، فرستاده ویژه حزب کمونیست چین در امور خاورمیانه در ۱۱ اکتبر، با امل جادو، معاون اول وزیر امور خارجه فلسطین، در مورد وضعیت بین اسرائیل و فلسطین به صورت تلفنی گفتگو کرد. 

به گزارش رسانه‌های رسمی چین، آقای ژای نسبت به وضعیت امنیتی و انسانی در فلسطین ابراز نگرانی و از تشکیل کشور فلسطینی حمایت کرد. مقامات وزارت امور خارجه فلسطین نیز از حزب کمونیست چین برای حمایت طولانی‌مدتش از فلسطین تشکر کردند و گفتند که فلسطین به حزب کمونیست چین «اعتماد» دارد. 

وب‌سایت Ifeng.com که به‌عنوان رسانه رسمی حزب کمونیست چین در هنگ‌کنگ فعالیت دارد روز ۷ اکتبر مطلبی را با عنوان «اگر شما به در موضوع تصاحب تایوان توسط ما دخالت کنید، ما نیز در مورد اسرائیل شما دخالت خواهیم کرد» را مجدداً منتشر کرد. این پست توسط یک وبلاگ نویس چینی با عنوان «درس‌هایی از تاریخ» نوشته شده بود. 

این پست وبلاگ از اقدامات ایالات متحده در دریای چین جنوبی انتقاد کرد و گفت که ایالات متحده مانع “بازگشت” تایوان به چین شده است و چین آن را برای مدت طولانی تحمل کرده است. 

این مقاله از اقدامات ایالات متحده در دریای چین جنوبی انتقاد کرد و گفت که ایالات متحده مانع «بازگشت» تایوان به چین شده است و چین آن را برای مدت طولانی تحمل کرده است 

در این مقاله آمده است: «این بار چین آماده مقابله با ایالات متحده و ایجاد همکاری نزدیک با سوریه و حمله به اسرائیل به عنوان مهره آمریکا است.» 

این پست در ۹ اکتبر از وب سایت ifeng.com حذف شد، اما همچنان میتوان آن را در Toutiao پلتفرم محتوای خبری و اطلاعاتی چینی متعلقبه شرکت مادر تیک تاک مشاهدا کرد. 

 در همین حال کای شنکون، نویسنده و تحلیلگر سیاسی، در ۹ اکتبر به اپک تایمز گفت که حمله حماس بادقت طرح ریز شده بود و ادامه داد: «این یک حمله بزرگ و پرخطر بود که می‌تواند به عنوان مرجعی بزرگ برای برنامه‌ریزی حزب کمونیست چین جهت حمله به تایوان باشد.»  

کای شنکون گفت که حزب کمونیست چین ممکن است از موفقیت حمله ناگهانی حماس درس گرفته باشد تا در مورد رفتار بعدی با تایوان از آن استفاده کند 

او تأکید کرد: «آشفتگی در اسرائیل و کل منطقهٔ خاورمیانه بر استراتژی ایالات متحده در منطقه هنداقیانوسیه و نقش آن در تنگه تایوان تأثیر خواهد گذاشت. بحران اسرائیل حواس کشورهای غربی را به خود مشغول کرده و اگر چین به تایوان حمله کند آنها فرصتی برای پاسخ دادن ندارند و اگر بحران در خاورمیانه و جنگ بین روسیه و اوکراین به خوبی حل نشود، به زودی خطر جدی جنگ [بر سر تنگه تایوان] وجود خواهد داشت.»   

او ادامه داد: «حماس توانست هزاران موشک تحت تحریم تسلیحاتی همه‌جانبه به دست آورد که نشان می‌دهد قطعاً توسط قدرت‌های بزرگ‌تر حمایت می‌شود. فقط ایران نیست؛ من معتقدم چین و روسیه در این امر نقش داشته‌اند.»  

از سوی دیگر و در حالی که آقای شی در سال‌های اخیر به ندرت با مقامات خارجی ملاقات کرده است، در ماه‌های گذشته و قبل از حملات حماس به اسرائیل، با رهبران فلسطین، ایران و سوریه دیدار کرده است. 

آقای شی در ۱۴ ژوئن در پکن با محمود عباس، رئیس جمهور فلسطین ملاقات کرد و در آنجا تاکید کرد که چین یکی از اولین کشورهایی بود که کشور فلسطین را به رسمیت شناخت. آقای شی همچنین گفت که چین «همیشه به صورت قاطعانه از آرمان عادلانه مردم فلسطین برای احیای حقوق ملی مشروع آنها و ترویج راه حل زودهنگام جامع، عادلانه و پایدار برای مسئله فلسطین حمایت کرده است 

در همان زمان چین و فلسطین اعلام کردند که یک «مشارکت استراتژیک» ایجاد کردند. 

همچنین آقای شی در ۲۴ آگوست با ابراهیم رئیسی رئیس جمهور حکومت ایران در جریان نشست رهبران بریکس در ژوهانسبورگ دیدار کرد. در این اجلاس، حزب کمونیست چین از تبدیل شدن ایران به عضویت رسمی بریکس حمایت کرد. 

به تازگی نیز حزب کمونیست چین از بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه دعوت کرد تا در مراسم افتتاحیه بازی‌های آسیایی هانگژو که در ۹ اکتبر به پایان رسید، شرکت کند و یک جت اختصاصی برای بشار اسد در نظر گرفت. آقای شی همچنین آقای اسد را در بازدید از معبد لینگین، یکی از بزرگ‌ترین معابد بودایی در چین، همراهی کرد. 

در همین رابطه سو تزه یون، مدیر مؤسسه استراتژی و منابع دفاعی در مؤسسه دفاع و امنیت ملی تایوان، در ۹ اکتبر به اپک تایمز گفت که جامعه بین‌المللی سه دیدار آقای شی را نادیده نگرفته است. 

به گفته سو تزه یون، «جامعه بین‌الملل اکنون بیش از پیش در مورد اینکه آیا حزب کمونیست چین به طور غیرمستقیم با واسطه‌هایی مانند حکومت ایران، موشک‌هایی که توسط حماس استفاده می‌شوند را فراهم می‌کند، مشکوک شده است. زیرا رسانه‌های آلمانی زمانی گزارش دادند که موشک‌های حماس ساخت چین هستند و این سؤال مطرح می‌شود که آیا چین مواد اولیه برای ساخت موشک به حماس داده است؟» 

او ادامه داد: «چین دارای ظرفیت بزرگی برای تولید اسلحه در ایران است که تجهیزات نظامی زیادی در اختیار روسیه قرار داده است. با این حال، ظرفیت تولید تسلیحات ایران به تنهایی برای تامین حماس کافی نیست. باید بررسی شود که واقعاً رژیم کمونیستی چین چه نقشی در این موضوع داشته است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی