Search
Asset 2

شهر تهران در لیست پرخطرترین شهرهای جهان

نمای کلانشهرتهران از برج میلاد (اپک‌‏تایمز)
نمای کلانشهرتهران از برج میلاد (اپک‌‏تایمز)
نمای کلانشهرتهران از برج میلاد، اپکتایمز فارسی

بر اساس داده‌های شرکت بیمه‌ی بین‌‌‏المللی «سوئیس آر.ایی»، تهران یکی از ۱۰ شهر پرمخاطره‌ی دنیا است. این شرکت با بررسی ۶۱۶ شهر جهان، ۱۰ شهر را به‌عنوان پرخطرترین شهرها در زمینه‌ی بلایای طبیعی چون زلزله، طوفان، گردباد، سونامی و طغیان رودخانه معرفی کرده است.

تهران با قرارگیری بر روی کمربند زلزله و به‌دلیل قرارگرفتن روی ۴ گسل‌ فعال، همواره در خطر زلزله است.

روزنامه‌ی انگلیسی «گاردین» نیز طی گزارشی از تهران به‌عنوان پرخطرترین شهرهای جهان نام برده و نوشته است: «اگر از گسل «سن آندریاس» به عنوان خطرناک‌ترین منطقه‌ی زلزله‌خیز جهان شنیده‌اید، باید بدانید که گسل شمال «آناتولی» نیز یکی از خطرناک‌ترین گسل‌ها در جهان است. کل جمعیت ۱۳.۶ میلیون نفری تهران بر روی این گسل ساکن هستند، همان‌گونه که ساکنین بخارا و تاشکند پایتخت ازبکستان بر روی این گسل قرار گرفته‌اند. هم‌‌‏چنین ترکیه نیز مهم‌ترین کشوری است که از این گسل تاثیر می‌پذیرد. اکنون اما به دلیل عدم رعایت ضوابط ایمنی ساختمان،در صورت وقوع زمین‌لرزه تهران در خطر قرار می‌گیرد. شاید بشود گفت تهران اکنون در وقت اضافه به سر می‌برد.»

به گفته‌ی کارشناسان، راه‌ حل کاهش میزان تلفات جانی و مالی در این‌گونه بلایا، بالابردن میزان مقاومت ساختمان‌ها  و سطح آگاهی مردم است.

در تهران و همچنین دیگر نقاط ایران، بسیاری از افرادی که در زمینه‌ی ساخت و ساز فعالیت می‌کنند، با نادیده گرفتن ضوابط و استانداردهای مهندسی و طراحی، به ساخت بناهای بی‌کیفیت و خارج از قواعد ساخت و ساز مبادرت می‌ورزند. آنها پس از اجرای نهایی ساختمان، با پرداخت جریمه‌ به سازمان شهرداری تحت عنوان خلافی، گواهی پایان کار را دریافت کرده و ساختمان را به‌فروش می‌رسانند. این مسأله و تأثیر آن در شرایط بحرانی مانند زلزله، یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های کارشناسان در ایران است.

در کشوری مانند ژاپن که تجربه‌ی مناسبی در مقابله با تهدیدات زلزله دارد، کارشناسان بر این باورند که حتی روی گسل نیز می‌توان بدون خطر زندگی کرد، به‌شرط آن‌که ساختمان با اصول مهندسی و ضوابط ایمنی و به‌طور صحیح ساخته شده باشد.

توکیو پایتخت ژاپن با ۳۷ میلیون نفر جمعیت، به‌دلیل مواجه با سونامی و زلزله در صدر پرخطرترین شهر جهان قرار گرفته است. پس از آن «مانیل» در فیلیپین، «دلتای رود مروارید» در چین، «اوزاکا» در ژاپن، «جاکارتا» در اندونزی، «ناگویا» در ژاپن، «کلکته» در هند، «شانگهای» در چین، «لس‌آنجلس» در آمریکا و «تهران»، در لیست ۱۰ شهر پرخطر دنیا قرار گرفته‌اند.

به گفته‌ی سازمان ملل متحد، انتظار می‌رود تا سال ۲۰۵۰ میلادی،۶۸ درصد مردم جهان در مناطق شهری زندگی کنند. در نتیجه مقاوم‌سازی شهرها، می‌رود تابه یکی از مهم‌ترین اولویت‌های تمامی کشورها تبدیل ‌شود.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی