Asset 2

نماینده زاهدان: طالبان حقابه ندهد باید سفارت افغانستان را تعطیل کنیم 

فداحسین مالکی، نماینده زاهدان، عنوان کرد که با راه‌هایی مانند بستن سفارت افغانستان و قطع کردن ارتباط تجاری باید طالبان را مجبور کرد که حقابه ایران را بدهد.
فداحسین مالکی، نماینده زاهدان (Tasnim)

فداحسین مالکی، نماینده زاهدان، با اشاره به وضعیت بد استان سیستان و بلوچستان به دلیل بی‌آبی، عنوان کرد که با راه‌هایی مانند بستن سفارت افغانستان و قطع کردن ارتباط تجاری باید طالبان را مجبور کرد که حقابه ایران را بدهد. 

او افزود: بحث حقابه در دستور کار یکی از کمیته‌های شورای عالی امنیت ملی است که راه‌های غیر دیپلماسی را داشته باشیم مثلاً سفارت طالبان در ایران را تعطیل کنیم و ارتباطات سیاسی، تجاری و اقتصادی‌مان که از مسیر چابهار از طرق مختلف است را کاهش دهیم. ما خیلی از ابزارها را داریم که می‌توانیم از آنها استفاده کنیم. 

این نماینده مجلس جمهوری اسلامی به هشدار ابراهیم رئیسی به طالبان نیز اشاره کرد و آن را بی‌اثر دانست و گفت: پس از آن هشدار انتظار این بود که اتفاقی بیفتد و اقدامی انجام شود ولی متأسفانه اتفاقی نیفتاد. 

ابراهیم رئیسی رئیس دولت جمهوری اسلامی در اواخر اردیبهشت‌ماه در سفر به استان سیستان و بلوچستان به حاکمان افغانستان اخطار داد و خطاب به آنان درباره حقابه ایران از هیرمند گفت: «به حاکمان افغانستان اخطار می‌دهم که حق مردم سیستان را هر چه سریع‌تر بدهند.» 

البته پس از این هشدار یکی از فرماندهان طالبان اخطار ابراهیم رئیسی را به تمسخر گرفت و ویدئو این ماجرا به صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شد. 

نماینده سیستان و بلوچستان در بخش دیگری از سخنانش با اعتراض به همراهی بیش از حد حکومت ایران با طالبان گفت: با این موضع‌گیری که طالبان دارد بیش از حد نباید مماشات داشته باشیم هر آنچه که اینها خواستند ما دادیم حتی بین دوستان فارسی‌زبان و پشتو زیر سؤال رفتیم که خواسته‌های طالبان یکی پس از دیگری توسط ایران عملیاتی می‌شود. 

او نسبت به وضعیت کم‌آبی سیستان بلوچستان و پیامدهای ندادن حقابه هیرمند، گفت: ما شاهد مرگ تدریجی در منطقه سیستان و بلوچستان هستیم. روستاهای این استان یکی پس از دیگری خالی می‌شود، روزهای بسیار خطرناکی را برای مردم سیستان و بلوچستان در پیش رو داریم و اولین گام برای حل مشکل مردم این است که باید حقابه عملی شود 

بر اساس قرارداد سال ۱۳۵۱، افغانستان سالانه باید ۸۵۰ میلیون مترمکعب از آب رود هیرمند را به ایران بدهد، اما عدم تعهد افغانستان به این قرارداد در دهه‌ها و به‌ویژه سال‌های گذشته به یکی از چالش‌های جدی بین دو کشور تبدیل شده است. 

مقامات طالبان بارها مدعی شده‌اند که به دلیل کم بودن مقدار آب در صورت باز شدن سد نیز آب به ایران نخواهد رسید. 

اما حسین دلیریان سخنگوی سازمان فضایی ایران روز پنج‌شنبه اعلام کرد: «تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که حکومت افغانستان در برخی نقاط با انحراف مسیر آب و ایجاد بندهای متعدد، مانع رسیدن آب به ایران شده است.» 

معین‌الدین سعیدی نماینده چابهار در مجلس نیز روز گذشته در صحن مجلس درباره بحران قطع و کمبود آب آشامیدنی در سیستان و بلوچستان، گفت که به مناطقی از این استان سه ماه است یک قطره آب ارسال نشده، هر تانکر آب با قیمت یک میلیون و دویست هزار تومان توزیع می‌شود و مقامات به «تشنگی» و «فریاد العطش مردم» عادت کرده‌اند. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی