Search
Asset 2

کاهش مجوز‌های ساخت و ساز

تعداد واحدهای مسكونی در پروانه‌های صادر شده در زمستان سال ۹۲ با كاهش ۱۰ هزار واحد، به میزان ۲۶ درصد نسبت به فصل مشابه در سال ۹۱ كاهش داشته است. (BEHROUZ MEHRI/AFP/Getty Images)
تعداد واحدهای مسكونی در پروانه‌های صادر شده در زمستان سال ۹۲ با كاهش ۱۰ هزار واحد، به میزان ۲۶ درصد نسبت به فصل مشابه در سال ۹۱ كاهش داشته است. (BEHROUZ MEHRI/AFP/Getty Images)
تعداد واحدهای مسکونی در پروانه‌های صادر شده در زمستان سال ۹۲ با کاهش ۱۰ هزار واحد، به میزان ۲۶ درصد نسبت به فصل مشابه در سال ۹۱ کاهش داشته است. (BEHROUZ MEHRI/AFP/Getty Images)


رکود بازار مسکن و افزایش نرخ تورم، باعث کاهش درخواست‌های مجوز ساخت و ساز در تهران و بسیاری از شهرهای کشور در سال ۹۲ شده است.

بر‌‏اساس گزارش مرکز آمار ایران، تعداد واحدهای مسکونی در پروانه‌های صادر شده در زمستان سال ۹۲ با کاهش ۱۰ هزار واحد، به میزان ۲۶ درصد نسبت به فصل مشابه در سال ۹۱ کاهش داشته است. این درحالیست که تعداد پروانه‌های صادر شده نسبت به زمستان ۹۱ کمتر از ۹ درصد کاهش داشته است.

این گزارش کاهش صدور پروانه‌های ساختمانی در ایران را کمی بیش از ۵ درصد نسبت به زمستان گذشته نشان می‌دهد.

بر اساس آمار اعلام شده، حدود ۹۰ درصد پروانه‌های صادر شده در تهران برای ساختمان‌های ۵ طبقه و بیشتر هستند.

همچنین یک چهارم مجوزهای صادر شده در کل کشور برای ساختمان‌های یک طبقه است که اکثر آنها مربوط به استان‌های اصفهان، فارس، کرمان و خوزستان و ۲۲ درصد نیز برای ساختمان‌های ۵ طبقه و بیشتر است.

در این گزارش مجموع مساحت زیربنای صادر شده برای پروانه‌های صادر شده در تهران در زمستان سال گذشته  حدود ۷۰۴۲ متر مربع  ذکر شده است که نسبت به فصل گذشته حدود ۱۵.۵ درصد و نسبت به زمستان ۹۱ حدود ۶.۲ درصد کاهش داشته است و این مساحت حدود ۲۰ درصد کل مساحت زیربنای صادر شده برای پروانه‌های کل کشور است.

پروانه‌های صادر شده برای واحدهای مسکونی بر اساس نوع مصالح ۴۱.۶ درصد برای ساختمان‌هایی با اسکلت فلزی، ۵۸.۲ درصد بتون آرمه و ۰.۲ درصد با سایر مصالح  اختصاص یافته است.

در بخش معاملات زمین نیز، خرید و فروش در زمستان گذشته  بیشتر از ۴۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

همچنین با وجود این‌که تغییر چندانی در قیمت مسکن در زمستان ۹۲ نسبت به زمستان ۹۱ وجود نداشته، اما میزان خرید و فروش مسکن در شهر تهران ۲۴ درصد کاهش داشته است.

کارشناسان یکی از دلایل بحرانی شدن بازار مسکن را عدم تمایل سرمایه‌گذاران در بخش مسکن دانستند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی