Asset 2

تداوم افزایش هزینه‌های روزمره زندگی از کرایه تاکسی تا قبض گاز

افزایش نرخ حمل‌ونقل و هزینه های زندگی
یک راننده تاکسی ایرانی در 7 نوامبر 2019 در مرکز تهران منتظر مشتریان است. (STR/afp/AFP via Getty Images)

در کنار افزایش مداوم قیمت انواع کالاها و خدمات در ایران، نرخ کرایه تاکسی و بلیت اتوبوس از اردیبهشت ۱۴۰۲ و با مجوز شورای شهر تهران بین ۴۵ تا ۷۵ درصد گران می‌شود. 

بر اساس مصوبه شورای شهر تهران، افزایش ۴۵ تا ۷۵ درصدی کرایه تاکسی در سال ۱۴۰۲ در صورتی است که نرخ حامل‌های انرژی در سال ۱۴۰۲ تغییر نکند؛ به‌عبارت‌دیگر، چنانچه بنزین گران شود، شورای شهر باید نرخ کرایه تاکسی و اتوبوس را متناسب با افزایش قیمت بنزین افزایش دهد. 

با مصوبه شورای شهر تهران، از ابتدای اردیبهشت ۱۴۰۲، بهای بلیت اتوبوس‌های عادی و تندرو یک هزار و ۸۰۰ تومان است. 

نرخ ورودی تاکسی‌های خطی پنج هزار تومان، تاکسی‌های فرودگاه مهرآباد ۳۵ هزار تومان و تاکسی‌های میدان راه‌آهن، ویژه و تلفنی نیز ۲۵ هزار تومان خواهند بود. همچنین در تمام این بخش‌ها، یک هزار و ۴۵۸ تومان به‌ازای هر کیلومتر پیمایش به نرخ کرایه تاکسی افزوده می‌شود. 

همچنین در روز‌های گذشته، افزایش ۲۵ درصدی بهای بلیت مترو در سال ۱۴۰۲ هم اعلام شده بود. 

افزایش ۲۰ برابری هزینه گاز خانواده‌ها

خبر افزایش هزینه حمل‌ونقل عمومی در حالی منتشر شد که یک نماینده مجلس جمهوری اسلامی امروز از افزایش تا ۲۰ برابری قبوض گاز برای برخی مصرف‌کنندگان خانگی خبر داد. 

محمدعلی محسنی بندپی، در جلسه علنی مجلس گفته است این افزایش «۱۰ تا ۲۰ برابری» قبوض گاز، «موجبات نگرانی مردم در مناطق مختلف را فراهم کرده است.» 

او در تذکری خطاب به جواد اوجی، وزیر نفت دولت سیزدهم جمهوری اسلامی اظهار داشته است: قبوض گاز جدید مردم را «نگران» کرده و این وضعیت به سمت «یک تنش اجتماعی» کشیده خواهد شد. 

چند روز پیش نیز عزت‌الله علی همتی رئیس اتحادیه صنف سوپرمارکت و مواد پروتئینی اراک گفته بود که وضع اقتصادی خوب نیست و قدرت خرید مردم هم پایین است. سه دهک پایین جامعه هم اصلاً نمی‌توانند گوشت بخورند و در مقایسه با سال گذشته حدود ۳۰ درصد کاهش خرید داشته‌ایم. 

علی همتی درمورد میزان افزایش قیمت گوشت در سال جاری عنوان کرده بود که «نسبت به سال گذشته، قیمت گوشت بیشتر از دوبرابر افزایش پیدا کرده و توان اقتصادی جامعه هم به‌شدت کاهش پیدا است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی