Search
Asset 2

مایک گالاگر: بازگشت به سیاست تعامل با چین خطرناک است 

مایک گالاگر، عضو مجلس نمایندگان آمریکا هشدار داده که دولت بایدن در تلاش برای برقراری ارتباط با حزب کمونیست چین، قصد دارد سیاستی را که برای دهه‌ها کار نکرده است، دوباره احیا کند.
مایک گالاگر، عضو مجلس نمایندگان آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی و تجمع در مقابل انجمن ChangLe آمریکا در شهر نیویورک در 25 فوریه 2023 صحبت می کند. (Getty Images)

مایک گالاگر، عضو مجلس نمایندگان آمریکا هشدار داده که دولت بایدن در تلاش برای برقراری ارتباط با حزب کمونیست چین، قصد دارد سیاستی را که برای دهه‌ها کار نکرده است، دوباره احیا کند. 

مایک گالاگر عنوان کرد: «بارها و بارها، تعامل – به ویژه تعامل صرفاً بهخاطر تعامل – فوریت ما برای پیروزی در این رقابت را تضعیف کرده است، این واقعیت که دولت بایدن در حال احیای تعامل دیپلماتیک و اقتصادی به عنوان ستون اصلی استراتژی بزرگ ما است نتیجه عکس دارد و خطرناک است.» 

گالاگر که ریاست کمیته منتخب مجلس نمایندگان را بر عهده دارد، این اظهارات را در حالی بیان کرد که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در بحبوحه افزایش تنش‌های آمریکا و چین در تدارک سفر به پکن است. 

این نشست که در ابتدا برای فوریه برنامه‌ریزی‌شده بود، ماه‌ها به دلیل سقوط بالن جاسوسی چینی که بر فراز ایالات متحده پرواز کرد، مسکوت مانده بود. 

گالاگر با اشاره به اینکه تنها یک هفته از زمانی می‌گذرد که مردم از سرمایه‌گذاری رژیم چین در کوبا برای احداث «ایستگاه جاسوسی عظیم درست در نزدیکی ما» مطلع شده‌اند گفت که معتقد است بلینکن زمان اشتباهی را برای سفر به چین انتخاب کرده است. 

او همچنین اضافه کرد که «من نمی‌دانم که علاوه بر اجبار ما به انجام اقدامات دفاعی مشخص، تلاش‌های دولت برای دوباره زنده کردن برقراری ارتباط پس از ۲۰ سال شکست، چه نتیجه‌ای به دست می‌آورد 

این در حالی است که اوایل این ماه، دانیل کریتنبرینک، دستیار وزیر امور خارجه، برای گفتگوی «صریح» و «مولد» با مقامات چینی به پکن رفت که طرف آمریکایی آن را «بخشی از تلاش‌های مداوم برای حفظ خطوط ارتباطی باز» توصیف کرد. 

گالاگر زمان‌بندی این سفر را نامناسب خواند و گفت این اقدام مصادف شد با سی و چهارمین سالگرد کشتار میدان تیانآنمن، سرکوب نظامی خونین به دست رژیم کمونیستی چین که صدها، اگر نگوییم هزاران معترض دموکراسی‌خواه کشته شدند. 

اندی بار، عضو کمیته چین مجلس نمایندگان، دیدگاه گالاگر را تکرار کرد و گفت: «ما باید قدرت نشان دهیم، نه ضعف. “و وقتی به رفتار بد پاداش می‌دهید، رفتار بد بیشتری دریافت می‌کنید 

با این حال سناتور باب منندز حمایت خود را از سفر بلینکن نشان داده و امید خود را بیان کرده است که باید با ایجاد «سطحی از ارتباط» در زمینه دفاع، به «حل اختلافات» برسیم. 

 باب منندز در گفتگو با اپک تایمز ابراز امیدواری کرد که سفر بلینکن به چین «الگویی ایجاد کند که نشان دهد رقابت وجود دارد، اما این بدان معنا نیست که ما باید درگیری داشته باشیم» 

با این حال مایک گالاگر، عضو مجلس نمایندگان آمریکا گفت که «همه این اقدامات برای ایجاد یک کانال ارتباطی برای زمان بحرانی» است، اما معتقد است که ابتکار عمل باید از طرف چین باشد. 

او گفت: «مشکل این است که حزب کمونیست چین گوشی را از آن طرف برنمی‌دارد. …آنها حاضر به تعامل نیستند. آنها حاضر به رعایت قوانین بین‌المللی نیستند 

او گفت که گزینه جایگزین این است که «به طور چشمگیری بازدارندگی نظامی خود را در اقیانوس هند و اقیانوس آرام به طور کلی و در سراسر تنگه تایوان افزایش دهیم»، وابستگی به چین برای کالاهای حیاتی را کاهش دهیم، و در مقابل جاسوسی چین بایستیم و در حالی که تجاوزات حزب کمونیست چین بیشتر می‌شود، اطمینان حاصل کنیم که «ما» با متحدان و شرکای خود به شدت برای تقویت جهان آزاد کار می‌کنیم. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی