Search
Asset 2

حکم اعدام یک‌ روحانی اهل سنت توسط دیوان عالی کشور تایید شد

شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور حکم ۱۶ سال حبس و اعدام یک روحانی ۴۵ ساله کُرد اهل سنت و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در بوکان را تایید کرد.
ماموستا محمد خضرنژاد.(Social Media)

دیوان عالی کشور حکم ۱۶ سال حبس و اعدام یک روحانی ۴۵ ساله کُرد اهل سنت و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در بوکان را تایید کرد.

وبسایت «شبکه حقوق بشر کردستان» در گزارشی نوشته است که در اواسط فروردین سال جاری شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور حکم اعدام و حبس «ماموستا محمد خضرنژاد» را عینا تایید کرده است.

طبق این گزارش، او پیشتر در تاریخ ۲۹ آذر ۱۴۰۲ پس از ۱۴ ماه بازداشت از سوی شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی «رضا نجف‌زاده» به اتهام‌های «افساد فی الارض»، «لطمه وارد کردن به تمامیت یا استقلال کشور» و «تبلیغ علیه نظام» به اعدام و ۱۶ سال حبس محکوم شده بود.

این وبسایت به نقل از یک منبع آگاه نوشته است که «دادگاه ماموستا خضرنژاد در چهار جلسه کوتاه که آخرین آن در آبان ۱۴۰۲ بود، به صورت ویدئو کنفرانس و بدون حق داشتن وکیل برگزار شد و قاضی، بدون شنیدن توضیحات و دفاعیات او و تنها بر اساس گزارش وزارت اطلاعات اقدام به صدور حکم کرده است.»

به گفته این منبع، «محمد خضرنژاد در زمان بازداشت به مدت ۱۰۸ روز در سلول انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه برای اخذ اعترافات اجباری مورد شکنجه شدید جسمی و روحی قرار گرفته و ویدئوی ضبط شده از اعترافات اجباری وی توسط وزارت اطلاعات به عنوان مدرک علیه وی در پرونده آمده است.»

محمد خضرنژاد در تاریخ ۲۸ آبان ۱۴۰۱ توسط نیروهای امنیتی در منزل خود در شهر بوکان بازداشت شد. این نیروها با شکستن درب منزل و اعمال خشونت اقدام به ضرب و شتم او و‌دیگر اعضای خانواده کردند.

بازداشت او به دنبال سخنرانی انتقادی او در مراسم یادبود اسعد رحیمی، از کشته‌شدگان اعتراضات مردمی بوکان صورت گرفت.

او پس از آغاز اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در کانال تلگرامی خود مطالبی را در همراهی با اعتراضات و گرامیداشت جان‌باختگان منتشر کرده بود.

در مهر ماه ۱۴۰۱ بیانیه‌ای با امضای ۲۶۶ روحانی اهل سنت کرد در حمایت از اعتراضات مردمی و محکومیت برخوردهای خشونت‌آمیز حکومت منتشر شد که ماموستا خضرنژاد یکی از امضاکنندگان آن بیانیه بود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی