Search
Asset 2

اد شیرن از سال ۲۰۱۵ تا حالا دست به تلفن همراه خود نزده است

اد شیرن، خواننده و ترانه‌سرای انگلیسی، اهل فناوری‌های مدرن نیست و نزدیک به یک دهه است که تلفن همراه ندارد. شیرن گفت این حرکت تأثیر شگرفی روی خلاقیت او گذاشته و دوری از تلفن در ترانه‌سرایی به او کمک کرده است.
اجرای اد شیرن بر روی استیج هرمی در روز چهارم فستیوال گلاستونبری ۲۰۱۷ در انگلستان، ۲۵ ژوئن ۲۰۱۷. (Ian Gavan/Getty Images)

اد شیرن، خواننده و ترانه‌سرای انگلیسی، اهل فناوری‌های مدرن نیست و نزدیک به یک دهه است که تلفن همراه ندارد.

شیرن گفت این حرکت تأثیر شگرفی روی خلاقیت او گذاشته و دوری از تلفن در ترانه‌سرایی به او کمک کرده است.

این خواننده ۳۳ ساله طی حضور در یک پادکست ضمن صحبت درباره فقدان تعامل در زندگی واقعی، به این نکته اشاره کرد: «من از سال ۲۰۱۵ تاکنون تلفن همراه نداشته‌ام. در آن سال از شر آن خلاص شدم… از سن پانزده سالگی که مشهور شدم همین شماره را داشتم. ۱۰ هزار مخاطب داخل تلفنم بود. داشتم تعاملات واقعی زندگی را از دست می‌دادم. برای همین از شر تلفن همراهم خلاص شدم.»

شیرن تمام تلاش خود را می‌کند تا از فناوری دور بماند اما برنده چهار جایزه گرمی آن‌قدرها هم از دنیای ارتباطات دور نیست و یک آیپد دارد که فقط هفته‌ای یک‌بار از آن استفاده می‌کند.

«تمام کارها را به ایمیل سپردم که هفته‌ای یک‌بار به آن‌ها پاسخ می‌دهم. پنج‌شنبه یا جمعه یک ساعت برای آن وقت می‌گذارم. معمولاً سوار ماشین می‌شوم. تمام ایمیل‌ها را بسرعت می‌خوانم. به آن‌ها پاسخ می‌دهم. حرف‌هایم را می‌زنم و تمام.»

شیرن گفت این حرکت تأثیر شگرفی روی خلاقیت او گذاشت و افزود که دوری از تلفن در ترانه‌سرایی به او کمک کرده است.

«با همسرم برای صرف شام بیرون می‌روم و او به سرویس بهداشتی سر می‌زند و گاهی ممکن است کارش طول بکشد. اگر ۱۰ سال پیش بود، تلفنم را بیرون می‌آوردم و در اینستاگرام می‌چرخیدم. اما وقتی آن‌جا نشسته‌ام و کاری نمی‌کنم، آن‌وقت است که ایده یک ترانه یا ملودی در ذهنم جرقه می‌زند.»

او به دیگران توصیه می‌کند که همین کار را بکنند و به‌جای تمرکز روی کارهایی که دیگران در فضای آنلاین می‌کنند، فرصت را غنیمت شمرده و زندگی و مسیر شغلی خود را متحول کنند.

«ایده‌ای به ذهن‌تان می‌رسد که می‌گوید در ادامه مسیر شغلی خود چه کار کنید. بی‌حوصلگی عاملی است که باعث می‌شود سراغ آیفون بروید.»

آقای شیرن پیش‌تر در پادکست دیگری گفته بود که سلامت روان او به دلیل استفاده از تلفن همراه دچار مشکل شده و پاسخگویی فوری به پیام‌های متنی او را تحت فشار می‌گذارد.

او در پادکست کالکتورز ادیشن گفت: «تلفن همراه به معنای واقعی کلمه باعث کلافگی‌ام می‌شد و غمگینم می‌کرد. باعث می‌شد تمام وقتم را در یک فضای بی‌خود سپری کنم… ناگهان انگار پرده از جلوی چشمانم کنار رفت… ارتباطم را با مردم قطع نکردم، فقط محدودش کردم.»

او گفت جدا از این‌که دیگر احساس کلافگی نمی‌کند، بهترین فایده کنار گذاشتن تلفن همراه این بوده که پیوسته با عزیزان خود وقت می‌گذراند.

آقای شیرن همچنان یکی از طرفداران پروپاقرص کنار گذاشتن فناوری است و معتقد است که این مقوله بیش از حد پیچیده و از کنترل خارج شده است. او معتقد است که تلفن‌های امروزی بسیار پیشرفته هستند و هوش مصنوعی پدیده «عجیبی» است.

«اگر قرار باشد شغل کسی را از او بگیرید، به نظرم اتفاق بدی است، زیرا کل هدف جامعه این است که ما انسان‌ها کار بکنیم. اگر تمام کارها به دست ربات‌ها انجام شود، همه بیکار خواهند شد.»

آقای شیرن در رادیو آدسی لایو به شوخی گفت: «فیلم‌های هالیوودی طی ۶۰ سال گذشته به شما گفته‌اند که «این کار را نکنید» و حالا همه مشغول همان کار هستند. گاهی به این فکر می‌کنم که یعنی فیلم‌هایی را که نشان می‌دهند ربات‌ها جانِ ما انسان‌ها را می‌گیرند ندیده‌اید؟»

آقای شیرن در حال حاضر تور جهانی «ریاضیات» خود را برگزار می‌کند و کنسرت بعدی او برای ۸ ژوئن در فستیوال تابستانی لوکا در ایتالیا برنامه‌ریزی شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی