Asset 2

اختلاف در میان جمهوری‌خواهان؛ تنها چند روز تا تعطیلی دولت آمریکا باقی مانده است 

اختلاف نظر جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا در مورد تأمین مالی دولت
ساختمان کنگره ایالات متحده در واشنگتن در 18 سپتامبر 2023. (Madalina Vasiliu/The Epoch Times)

هرچند در اوایل هفته گذشته تصور می‌شد که جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا بودجه دولت این کشور را تصویب خواهند کرد اما علی‌رغم اینکه تنها چند روز به تعطیل‌شدن دولت آمریکا باقی مانده است، مانند همیشه میان جمهوری‌خواهان در مورد تأمین مالی دولت اختلاف نظر به جود آمده است. 

در حالی که مجلس نمایندگان آمریکا لایحه اعتبارات مربوط به ساخت‌وساز نظامی و امور کهنه سربازان را تایید کرد، کنگره هیچ یک از ۱۲ لایحه بودجه سالانه مورد نیاز برای ادامه فعالیت دولت این کشور را به تصویب نرساند. 

اگر این لوایح تصویب نشوند، یا اگر کنگره یک بودجه کوتاه مدت را تصویب نکند، دولت آمریکا در اول اکتبر به صورت کلی و یا جزئی تعطیل خواهد شد. به این معنی که همه کارمندان غیرضروری فدرال مرخص خواهند شد، در حالی که کارمندان ضروری باید بدون حقوق در طول تعطیلی به کار خود ادامه دهند. 

در حال حاضر گروهی از نمایندگان جمهوری‌خواه مجلس آمریکا با تصویب بودجه دولت موافق هستند از سوی دیگر گروهی از نمایندگان دست راست در درون این حزب خواهان کاهش بیشتر هزینه‌های دولت و کسب امتیازات دیگری هستند. 

نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا موافق تصویب این لوایح هستند اما جمهوری‌خواهان اکثریت مجلس این کشور را در اختیار دارند. 

اختلاف نظر در مورد کمک مالی به اوکراین، روند مناسب برای برآورد صورت‌حساب‌های تخصیصی و ارقام اصلی برای هزینه‌های غیردفاعی، از جمله مشکلاتی هستند که دولت آمریکا را به سمت تعطیلی سوق داده است.

کوکوین مک‌کارتی، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا
کوکوین مک‌کارتی، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا (Madalina Vasiliu/The Epoch Times)

در همین حال کوین مک‌کارتی، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا برای جلوگیری از تعطیلی دولت به دنبال تصویب یک بودجه موقت یک‌ماهه است تا جمهوری‌خواهان زمان بیشتری برای دستیابی به یک توافق در میان خودشان داشته باشند. 

اما با این حال برخی از جمهوری‌خواهان با این بودجه موقت نیز مخالفت کرده و خواهان ارائه ارقام دقیق و جزئیات جدول هزینه دولت در ۱۲ لایحه بودجه شدند. 

یکی از حوزه‌های اصلی اختلاف در مذاکرات مربوط به هزینه‌ها، ارائه کمک‌های مالی به اوکراین است، بسیاری از جمهوری‌خواهان می‌گویند پول زیادی بدون نظارت کافی برای این کشور ارسال شده است. 

چندین جمهوری‌خواه، از جمله آقای گیتس، خانم گرین و دیگران، خواسته‌اند که تأمین مالی برای اوکراین از لوایح هزینه‌های دفاعی پیشنهادی حذف شود و این درخواست را مطرح کرده‌اند که در مورد این مسئله به صورت جداگانه رأی‌گیری شود. خانم گرین به خبرنگاران گفت که به هر بسته‌ای که حاوی کمک بیشتر به اوکراین باشد، رای منفی خواهد داد. 

تهدید جایگاه رئیس مجلس

افزایش اختلافات در مورد بودجه ایالات متحده در میان جمهوری‌خواهان می‌تواند تهدیدی برای کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نیز تلقی شود و هر کدام از رقبای او در حزب جمهوری‌خواه می‌توانند درخواست برکناری او را مطرح کنند. 

افزایش اختلافات در مورد بودجه ایالات متحده در میان جمهوری‌خواهان می‌تواند تهدیدی برای کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نیز تلقی شود و هر کدام از رقبای او در حزب جمهوری‌خواه می‌توانند درخواست برکناری او را مطرح کنند.

در آغاز این دوره مجلس در آمریکا پس از  ۱۲ دور رای گیری بالاخره مک‌کارتی توانست به پست ریاست مجلس دست پیدا کند اما او مجبور شد که برای جلب حمایت جناح راست حزب خود قدرتش را به طور قابل‌توجهی تضعیف کند. 

در چهارچوب توافق با بخشی از جمهوری‌خواهان مک‌کارتی پذیرفت که قانونی تصویب شود که هر گاه یک عضو مجلس درخواست برکناری رئیس مجلس را مطرح کند، رای گیری عمومی در این خصوص انجام شود. پیش‌تر این رای گیری با درخواست حداقل ۵ نماینده انجام می‌شد. 

اکنون، این توافق به معنای آن است که آقای مک‌کارتی باید بادقت و هوشمندی با جناح راست حزب خود برخورد کند. اگر نتواند درخواست‌های اصلی آنها را برآورده کند، ممکن است او را از قدرت برکنار کنند. 

جلسات کنگره آمریکا امروز مجدداً از سر گرفته خواهد شد و امید چندانی به دستیابی به یک تفاهم در میان جمهوری‌خواهان و جلوگیری از تعطیلی دولت وجود ندارد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی