Search
Asset 2

اختلال در خطوط هوایی جهانی به دنبال حمله حکومت ایران به اسرائیل

حملات موشکی و پهپادی حکومت ایران علیه اسرائیل سبب ایجاد محدودیت‌ برای هواپیماهای در حال تردد میان اروپا و آسیا و همچنین ایجاد اختلال در خطوط هوایی جهانی شد.
(Alex Grimm/Getty Images)

حملات موشکی و پهپادی حکومت ایران علیه اسرائیل سبب ایجاد محدودیت‌ برای هواپیماهای در حال تردد میان اروپا و آسیا و همچنین ایجاد اختلال در خطوط هوایی جهانی شد.

بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، حمله ایران به اسرائیل که توسط بیش از ۳۰۰ موشک و پهپاد رخ داد و اکثر آنها توسط سامانه دفاع موشکی اسرائیل سرنگون شدند، باعث بروز هرج و مرج در صنعت هوانوردی بین‌المللی شد.

طبق این گزارش، طی دو روز گذشته دست‌کم ده‌ها شرکت هواپیمایی از جمله خطوط هوایی کانتاس استرالیا، لوفت‌هانزا آلمان، هند و ایالات متحده مجبور شده‌اند پروازهای خود را لغو کنند یا تغییر مسیر دهند.

مارک زی، بنیانگذار شرکت «آپس گروپ» که بر حوزه‌های حریم هوایی و فرودگاه‌ها نظارت می‌کند، گفته است که این بزرگ‏ترین اختلال در سفرهای هوایی از زمان حمله به مراکز تجاری جهانی در یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ بوده است.

زی به رویترز گفته است که «از آن زمان تاکنون با چنین وضعیتی مواجه نشده‌ایم که مسیرهای هوایی مختلف بسته شوند؛ این موضوع باعث ایجاد هرج و مرج شده است».

او با بیان اینکه حریم هوایی ایران توسط خطوط هوایی بین اروپا و آسیا مورد استفاده قرار می‌گیرد، افزود که انتخاب شرکت‌های هوایی به دو مسیر جایگزین مناسب، یا از طریق ترکیه یا از طریق مصر و عربستان سعودی محدود خواهد شد.

اردن، عراق و لبنان نیز پروازها بر فراز سرزمین‌های خود از سر گرفتند. خطوط هوایی بزرگ خاورمیانه از جمله خطوط هوایی امارات، روز یکشنبه اعلام کردند که پس از لغو یا تغییر مسیر برخی پروازها، فعالیت خود را در این منطقه از سر خواهند گرفت.

برندان سوبی، تحلیلگر مستقل صنعت هوانوردی گفته است که هنوز مشخص نیست که آیا ناآرامی‌های اخیر بر تقاضای مسافران تأثیر می‌گذارد یا خیر؟ تقاضایی که با وجود درگیری‌های مداوم در اوکراین و غزه همچنان به قوت خود باقی مانده است.

همزمان با اوج‌گیری تنش‌ها میان جمهوری اسلامی و اسرائیل، طی روزهای گذشته، شرکت‌های هواپیمایی کشورهای هلند، فرانسه، استرالیا، آلمان و اتریش پروازهای خود بر فراز آسمان ایران و بعضا اسرائیل را متوقف کرده‌ بودند.

کشورهایی از جمله آمریکا، فرانسه، هند، روسیه، لهستان، بریتانیا و آلمان به شهروندان خود درباره سفر به ایران، اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی هشدار داده‌‌ بودند.

دولت آلمان نیز در روزهای اخیر با صدور بیانیه‌ای از شهروندان خود خواسته بود که ایران را ترک کنند و هشدار داده بود که ممکن است آلمانی‌ها تحت خطر دستگیری خودسرانه در این کشور قرار بگیرند.

شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا حامل پرچم آلمان نیز اعلام کرده بود که پس از «ارزیابی‌های دقیق» تعلیق پرواز‌های خود از مبدا تهران و به مقصد تهران را تا روز جمعه سی‌ویکم فروردین ماه تمدید کرده است.

رویترز تاکید کرده است که بروز این اختلالات در خطوط هوایی باعث وارد آمدن ضربه‌ به صنعتی شده که در حال حاضر به دلیل درگیری بین اسرائیل و حماس و روسیه و اوکراین با محدودیت‌های زیادی مواجه شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی