Search
Asset 2

شکار دلفین‌ها در ژاپن ادامه دارد

((VALERY HACHE/AFP/Getty Images
((VALERY HACHE/AFP/Getty Images
(VALERY HACHE/AFP/Getty Images)

با وجود اعتراضات جامعه‌ی جهانی به ژاپن برای صید دلفین‌ها، این کشور همچنان به شکار بی‌رویه‌ی آنها ادامه می‌دهد.

در پی تصادف کشتی ژاپنی صید دلفین‌‌‌‌‏ با یک کشتی هلندی در قطب جنوب، مقامات ژاپنی از هلند خواستند که شکایت خود را پس بگیرد.

هفته‌‌‌‌‏ی گذشته یک کشتی هلندی که عضو کمپین حفاظت از آبزیان دریایی، موسوم به «چوپان دریا» است، در حین ممانعت از فعالیت یک کشتی صید دلفین متعلق به ژاپن با آن برخورد کرد. این اولین برخورد فعالان محیط زیست با کشتی‌های صید دلفین نیست و در گذشته نیز موارد بسیاری از این دست اتفاق افتاده است. در پی این حادثه، کمپین مذکور شکایتی را علیه کشتی ژاپنی تنظیم و به مجامع بین‌المللی ارائه کرد.

بر طبق آمار غیر رسمی، سالانه ۲۳ هزار دلفین و خوک دریایی در آب‌های ژاپن کشته می‌شوند.

ماهی‌گیران، با ایجاد صداهای مصنوعی در زیر آب، دلفین‌ها را به سوی خلیج می‌کشانند و سپس آن‌‌‌‌‏هایی را که زیبا هستند برای انجام حرکات آکروباتیک به‌صورت زنده شکار می‌کنند و مابقی را در آب می‌‌‌‌‏کشند تا گوشت آنها برای مصارف خوراکی روانه‌ی بازار شود. در بازارهای غیر رسمی، ارزش هر دلفین زنده برای مقاصد نمایشی، در حدود ۱۵۰ هزار دلار برآورد می‌شود.

خون زیادی که به‌خاطر کشتن دلفین‌‌‌‌‏ها در دریا ایجاد می‌‌‌‌‏شود، باعث شده که بسیاری از کشورهای همسایه متوجه شکار غیرقانونی دلفین‌ها شده و دست به اعتراض بزنند. صیادان ژاپنی بسیاری از اوقات برای اجتناب از جلب توجه، از روش دیگری برای کشتن دلفین‌ها استفاده می‌کنند به این ترتیب که یک میله‌ی فلزی را به سوی جمجمه‌ی این موجود پرتاب می‌کنند. این شیوه نیز باعث اعتراض بسیاری از فعالان حقوق حیوانات شده است.

پیش از این، «کارولین کندی» سفیر آمریکا در ژاپن، نسبت به شکار دلفین‌‌‌‌‏ها عمیقاَ ابرازنگرانی کرده‏ و کشتن دلفین‌‌‌‌‏ها را یک روش غیرانسانی دانسته بود.

در پی اعتراضات بین‌المللی، نخست‌وزیر ژاپن از کشتن دلفین‌‌‌‌‏ها در کشورش دفاع کرد و از جامعه جهانی خواست تا درک کنند که کشتن دلفین‌‌‌‌‏ها جزء فرهنگ سنتی ژاپنی‌ها است.

در سال ۱۹۸۶ قوانینی در سطح بین‌المللی برای ایجاد محدودیت صید نهنگ و دلفین به تصویب رسید. اما ژاپن همواره از این قوانین تخطی کرده است. استرالیا در سال ۲۰۱۰ از ژاپن برای زیرپا گذاشتن این قوانین شکایت کرد.

در این شکایت استرالیا یادآور شده که از ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۰، بیش از ۱۰ هزار نهنگ توسط ژاپنی‌ها صید شده است .

دلفین‌‌‌‌‏ها به غیر از مصارف خوراکی و نمایشی و تفریحی، مصارف نظامی نیز دارند. ارتش آمریکا از دلفین‌ها برای خنثی کردن مین‌‌‌‌‏های دریایی استفاده می‌‌‌‌‏کند.

بسیاری از فعالان حقوق حیوانات، مخالف استفاده‌ از دلفین‌ها درچنین مواردی هستند و معتقدند که این نوع رفتار موجب تحت فشار قرار گرفتن دلفین‌ها و صدمه به آنها می‌شود. دلفین‌ها و نهنگ‌ها موجودات هوشمندی هستند که از حساسیت بالایی برخوردارند و در شرایطی که نتوانند اوضاع را اداره کنند دست به خودکشی می‌زنند.

برای نمونه یکی از دلفین‌هایی که برای بازی در سریال معروف «فیلیپر» انتخاب شده بود، ‌‌‌‌‏در اثر فشار عصبی زیاد، خودکشی کرد.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی