Search
Asset 2

هشدار ایلان ماسک درباره سیاست تنوع، برابری و شمول در دانشکده‌های پزشکی: مردم را به کشتن می‌‏دهید

ایلان ماسک یک‌بار دیگر این نگرانی را مطرح کرد که سیاست تنوع، برابری و شمول، بویژه در دانشکده‌های پزشکی، می‌تواند منجر به مرگ مردم شود.
ایلان ماسک، در روز اول اجلاس ایمنی هوش مصنوعی در پارک بلچلی در ۰۱ نوامبر ۲۰۲۳ در بلچلی، انگلستان با رسانه‌ها صحبت می‌کند. (Leon Neal/Getty Images)

ایلان ماسک یک‌بار دیگر این نگرانی را مطرح کرد که سیاست تنوع، برابری و شمول، بویژه در دانشکده‌های پزشکی، می‌تواند منجر به مرگ مردم شود.

آقای ماسک گفت: «اگر استانداردهای قبولی در آزمون‌های پزشکی و دکتری یا بویژه جراحی پایین آورده شوند، احتمال این‌که جراح مرتکب اشتباه شود بیش‌تر خواهد شد. آن‌ها در آزمون اشتباه می‌کنند و ممکن است در مواجهه با مردم هم اشتباه کنند و باعث مرگ آن‌ها شوند.»

به گفته وزارت کار آمریکا، قانون پیشنهادی مربوط به « تنوع، برابری و شمول» در دانشکده‌‏های پزشکی، نهایتا به منظور استخدام بیشتر نیرو از «جوامع محروم» است. هدف این قانون افزایش برابری و تصمیم‌‏گیری بر مبنای نژاد و برخی مشخصات دیگر در افراد است.

طبق قانون پیشنهادی، جوامع محروم شامل «زنان، سیاه پوستان، لاتین تبارها، بومیان و بومیان آمریکا؛ آمریکایی‌‏های آسیایی و جزایر اقیانوس آرام؛ سایر افراد رنگین پوست؛ اعضای اقلیت‌‏های مذهبی؛ افراد لزبین، همجنس‌‏گرا، دوجنسه، ترنسجندر و دگرباشان؛ افراد دارای معلولیت؛ افرادی که در مناطق روستایی زندگی می‌‏کنند و افرادی که تحت تأثیر فقر یا نابرابری پیوسته قرار دارند» است.

سیاست اعمال «تنوع، برابری و شمول» که در تعریف ساده به معنای جذب افراد از جوامع محروم در جنبه‌‏های مختلف اجتماع است، این دو نوع دیدگاه را به وجود آورده است که یک طرف می‌‏گوید یعنی «رعایت انصاف» و طرف مقابل می‌‏گوید یعنی «شکل دیگری از تبعیض، جداسازی و تبلیغات سیاسی کینه توزانه».

اعمال چنین سیاستی در دانشگاه‌‏های پزشکی به معنای جذب افراد نه بر اساس توانایی و مهارت پزشکی‌‏شان، بلکه براساس نژاد و جنسیت و خصوصیات دیگر اجتماعی است.

ایلان ماسک در گفت‌و‌گو با دان لمن، مجری سابق سی‌ان‌ان، درحالی‌که هردو بر سر این موضوع بحث می‌کردند، استدلال فوق را مطرح کرد.

مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس سعی کرد این مفهوم را در طول گفت‌و‌گو برای مجری سابق سی‌ان‌ان شرح دهد اما آقای لمن گفت: «هیچ مدرکی در این‌باره وجود ندارد.»

آقای ماسک سپس به جراحی اشاره کرد که در حال کارآموزی بود و به‌رغم اشتباهات مختلف در حین عمل، به دلیل استانداردهای پایین مربوط به «تنوع، برابری و شمول»، آزمون را پشت سر گذاشته بود. او افزود که استانداردهای نازل می‌توانند احتمال پیامدهای مهلک را چندبرابر کنند.

آقای لمن اظهار داشت که «این حرف فرضی بوده و بدین معنی نیست که حتماً رخ می‌دهد.»

آقای ماسک در پاسخ گفت: «من نگفتم حتماً رخ می‌دهد. گفتم شدنی است. حرف من این است که اگر استانداردها را پایین بیاوریم، مردم جان خود را از دست خواهند داد.»

مجری سابق سی‌ان‌ان این پرسش را مطرح کرد که چرا آقای ماسک «از چیزی حرف می‌زند که هنوز اتفاق نیفتاده است.»

مالک شبکه اجتماعی ایکس پافشاری کرد: «چون نمی‌خواهم چنین اتفاقی رخ دهد.»

این مصاحبه که ۱۸ مارس در چند پلتفرم اجتماعی منتشر شد، قرار بود بخشی از برنامه‌های انحصاری مجری سابق سی‌ان‌ان در شبکه اجتماعی ایکس باشد. با این‌حال، آقای ماسک مدت کوتاهی پس از مصاحبه به همکاری پلتفرم خود با آقای لمن پایان داد.

نقد تنوع، برابری و شمول

آقای ماسک مدت‌هاست که علیه سیاست تنوع، برابری و شمول موضع‌گیری کرده است. مالک شبکه اجتماعی ایکس در جریان مصاحبه با بن شاپیرو، تحلیل‌گر، در اوایل سال جاری گفت: «مردم باید همیشه مراقب اسم‌هایی باشند که انگار از دل کتاب‌های جورج اورول بیرون آمده‌اند.»

«تنوع، برابری، شمول، کلمات خوشایندی به نظر می‌رسند. اما این سیاست در عمل به منزله تبعیض براساس نژاد، جنسیت و گرایش جنسی بوده و مخالف شایستگی است.»

آقای ماسک در جریان مصاحبه اظهار داشت که راه‌حل مشکل تنوع، برابری و شمول، تمرکز دانشگاه‌ها روی مقوله شایستگی است. مهم نیست مرد هستید یا زن، چه نژادی دارید و باورهای شما چیست. مهم این است که چقدر در کار خود خوب هستید یا چه مهارت‌هایی دارید.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی