Search
Asset 2

تهدید ایلان ماسک به شکایت از زاکربرگ و شبکه اجتماعی «تردز» 

شکایت ایلان ماسک از مارک زاکربرگ
ایلان ماسک و مارک زاکربرگ (Wikimedia,/Persian Epoch Times)

پس از اینکه شرکت تحت مالکیت مارک زاکربرگ این هفته از شبکه اجتماعی «تردز» که رقیب توییتر محسوب می‌شود رونمایی کرد، وکلای ایلان ماسک تهدید کردند که علیه متا اقدام قانونی خواهند کرد. 

وکیل ایلان ماسک با ارسال نامه‌ای به مارک زاکربرگ مالک متا و «تردز» نوشت که توییتر «نگرانی‌های جدی» در مورد این دارد که متا در «سرقت سیستماتیک، ارادی و غیرقانونی از اسرار تجاری توییتر و سایر مالکیت فکری آن» درگیر شده است. 

در این نامه همچنین متا متهم شده که با استخدام «ده‌ها» کارمند سابق توییتر را در سال گذشته، «به اسناد تجاری توییتر و سایر اطلاعات محرمانه» دسترسی داشته و دارد. 

ایلان ماسک پس از اینکه سال گذشته متوجه شد که توییتر روزانه بیش از ۴ میلیون دلار ضرر می‌کند، مجموعه‌ای از اخراج‌ها را در این شبکه اجتماعی در دستور کار قرار داد. 

وکیل ایلان ماسک گفت: «توییتر قصد دارد حقوق مالکیت معنوی خود را به شدت اعمال کند و از متا می‌خواهد اقدامات فوری برای توقف استفاده از اسرار تجاری توییتر یا سایر اطلاعات بسیار محرمانه انجام دهد.» 

عضویت میلیونها نفر در «تردز»

وکیل آقای ماسک، علاوه بر تهدید به اقدام قانونی، تأکید کرد که به متا «صراحتاً» اعلام می‌کند که شرکت در آنچه به عنوان «خزیدن یا خراشیدن» شناخته می‌شود – به طور مؤثر استخراج دنبال‌کنندگان یا داده‌های توییتر – ممنوع است، و افزود که توییتر این حق را دارد در صورتی که متا در چنین فعالیتی شرکت کند، علیه این شرکت از سازوکار قانونی استفاده کند. 

این نامه در همان روز که متا برنامه «تردز» را راه‌اندازی کرد برای زاکربرگ ارسال شد. به لطف بخش زیادی از کاربران متا در اینستاگرام ۳۰ میلیون نفر به سرعت عضو برنامه «تردز» شدند و ۹۵ میلیون پست هم در این شبکه اجتماعی منتشر شد. 

این پلتفرم که با توییتر شباهت‌های چشمگیری دارد، هنوز در مراحل اولیه قرار دارد و در حال حاضر محدودیت‌هایی درباره حذف حساب کاربری دارد؛ به این معنی که کاربران برای حذف حساب کاربری «تردز»، ابتدا باید حساب کاربری اینستاگرام خود را حذف کنند، زیرا برای ورود به «تردز» باید از شناسه اینستاگرام خود استفاده کنند. 

شبکه اجتماعی تازه راه‌اندازی شده «تردز» همچنین هنوز از جستجوهای کلیدواژه یا پیام‌های مستقیم پشتیبانی نمی‌کند و به دلیل قوانین سخت‌گیرانه‌تر حریم خصوصی داده‌ها در اتحادیه اروپا، در این منطقه عرضه نخواهد شد. 

مالک توییتر و مدیر عامل تسلا قبلاً ادعا کرده بود که شرکت‌های هوش مصنوعی مانند OpenAI که مالک ChatGPT است، از داده‌های توییتر برای آموزش مدل‌های زبان بزرگ خود استفاده می‌کنند. 

ایلان ماسک در ماه آوریل تهدید کرد که از مایکروسافت که میلیاردها دلار در OpenAI سرمایه‌گذاری کرده است، شکایت خواهد کرد و این غول فناوری را متهم کرد که به طور غیرقانونی از داده‌های پلت فرم رسانه‌های اجتماعی برای چنین آموزشی استفاده می‌کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی