Search
Asset 2

برابری آمار تلفات جاده‌ای کل اتحادیه اروپا و ایران

بر اساس گزارش فرهیختگان، تعداد سالانه مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده‌ای در ایران معادل کل مرگ و میر ناشی از تصادفات رانندگی در ۲۷ کشور اتحادیه اروپا است.
(Irna)

بر اساس گزارش روزنامه فرهیختگان، تعداد سالانه مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده‌ای در ایران تقریباً معادل کل مرگ و میر ناشی از تصادفات رانندگی در ۲۷ کشور اتحادیه اروپا است.

روند تلفات جاده‌ای در ایران طی سه سال گذشته افزایش یافته است که به عواملی مانند کیفیت پایین‌تر خودرو، افزایش حجم ترافیک و خطاهای انسانی نسبت داده شده است.

بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۲، در مجموع ۳۵۱۹۹۶ نفر بر اثر حوادث رانندگی در ایران جان خود را از دست دادند.

در این گزارش بر نقش مهم خودروهای ساخت ایران از جمله پراید و نسخه ایرانی پژو تاکید شده است که ۵۱ درصد از تلفات تصادفات رانندگی را به خود اختصاص داده‌اند.

در بازه زمانی ده ماهه در سال ۲۰۲۳، تعداد فوتی‌های تصادفات به ۱۷۱۷۷ نفر رسید که نسبت به سال قبل پنج درصد افزایش را نشان می‌دهد.

تجزیه و تحلیل بیشتر نشان داد که شرایط خطرناک جاده در نزدیک به ۲۰ درصد از تصادفات رانندگی نقش داشته است، در حالی که خطای انسانی ۲۹ درصد است.

به طور متوسط سالانه حدود ۱۷۰۰۰ نفر در ایران در تصادفات رانندگی جان خود را از دست می دهند که از این تعداد حدود ۳۰۰۰ نفر زیر هجده سال سن دارند.

در همین حال، بر اساس آخرین آمار یورواستات، در سال ۲۰۲۱، ۱۹۹۱۷ نفر در تصادفات جاده‌ای در سراسر اتحادیه اروپا کشته شدند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی