Search
Asset 2

دفتر حقوق بشر سازمان ملل اعدام میلاد زهره‌وند و حمیدرضا آذری در ایران را محکوم کرد

اعدام میلاد زهره‌وند و حمیدرضا آذری در ایران
میلاد زهره‌وند و حمیدرضا آذری (Social Media)

سازمان ملل متحد با محکوم کردن اعدام حمیدرضا آذری ۱۷ ساله و میلاد زهره‌وند ۲۲ ساله، خواستار توقف مجازات اعدام در ایران شد.

الیزابت تروسل سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای گفته است که از شنیدن خبر اعدام این دو زندانی «ناراحت و وحشت‌زده» است و اعدام حمیدرضا آذری متهم به قتل، اولین اعدام گزارش شده یک کودک بزهکار در ایران در سال‌جاری است.

وی افزوده است که جمهوری اسلامی متعهد به اجرای کنوانسیون‌های بین‌المللی مبنی بر ممنوعیت احکام اعدام و اجرای آن بر زندانیان زیر ۱۸ سال است.

حمیدرضا آذری در روز جمعه، سوم آذر در زندان مرکزی شهر سبزوار اعدام شد. سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرده است که وی در زمان قتل (انتسابی) ۱۶ ساله بود و متهم به قتل یک فرد در درگیری خیابانی در هشتم اردیبهشت امسال بود.

بر اساس آمار این سازمان، از سال ۲۰۱۰ تاکنون ۶۸ کودک مجرم در ایران اعدام شده‌اند.

تروسل گفت: «ما همچنین از اعدام میلاد زهره‌وند ۲۲ ساله در همان روز ناراحت هستیم. او هشتمین نفری است که درنتیجه دستگیر شدن در اعتراضات سراسری سپتامبر ۲۰۲۲ اعدام شد. محاکمه وی فاقد الزامات اساسی برای رسیدگی عادلانه براساس قوانین بین‌المللی حقوق بشر است.

سازمان ملل هم‌چنین از گزارش‎ها در مورد دستگیری والدین میلاد زهره‌وند ابراز نگرانی کرده است.

میلاد زهره‌وند متاهل و کارگر آسفالت‌سازی بود. بی‌بی‌سی به نقل از منابع خود گزارش داد که میلاد در اعتراضات آبان سال گذشته شرکت نکرده بود و برای کاری دیگر با چند تن از اعضای فامیلش در نزدیک محوطه کلانتری ۱۲ ملایر بود که درگیری (معترضان) با نیروهای امنیتی رخ داد. «دست میلاد تیر خورد و به شدت زخمی شد. علی نظری، مامور اطلاعات سپاه نیز آنجا کشته شد.»

حکم اعدام میلاد زهره‌وند، روز دوم آذر در زندان همدان اجرا شد.

گاردین به نقل از سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل گزارش داده است که ایران در میان کشورهایی است که بالاترین مجازات اعدام را دارد، به ویژه برای جرایم مربوط به مواد مخدر و اقلیت‌ها نیز به طور ناعادلانه‌ای به اعدام محکوم می‌شوند.

وی افزوده است: «ما هم‌چنین از دولت ایران می‌خواهیم که از روش‌های کیفری برای مجازات فعالان سیاسی به دلیل استفاده از حق آزادی بیان و تجمع مسالمت‌آمیز خودداری کند.»

سازمان حقوق بشر ایران و گروه «با هم علیه مجازات اعدام» مستقر در پاریس در گزارشی مشترک در ماه آوریل اعلام کردند که سال گذشته دست کم ۵۸۲ نفر در ایران اعدام شدند که بالاترین تعداد از سال ۲۰۱۵ است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی