Asset 2

هند دستور اخراج ۴۱ دیپلمات کانادایی را صادر کرد 

اخراج دیپلماتهای کانادایی از هند
نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند و جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا (Wikimedia)

پس از اظهارات جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا مبنی بر اینکه دهلی‌نو ممکن است با قتل یک فعال جدایی‌طلب سیک در کانادا ارتباط داشته باشد، هند از کانادا خواسته است ۴۱ دیپلمات خود را تا ۱۰ اکتبر از این کشور خارج کند. 

یکی از منابع دولت هند به رسانه‌ها گفت کانادا ۶۲ دیپلمات در هند دارد و افزود که دهلی‌نو به اتاوا گفته است که از این تعداد ۴۱ نفر را کاهش دهد تا تعداد دیپلمات‌های دو کشور برابر و متوازن شوند. 

دهلی‌نو تهدید کرده است که مصونیت دیپلماتیک دیپلمات‌های کانادایی را که پس از آن تاریخ در هند باشند، لغو خواهد کرد. 

تنش در روابط هند و کانادا از آنجا آغاز شد که جاستین ترودو در اواخر شهریورماه در پارلمان این کشور دولت هند را به طراحی ترور یکی از رهبران سیک‌ها در کشورش متهم کرد و هشدار داد که این موضوع می‌تواند روابط میان اتاوا و دهلی‌نو را تیره کند. 

به گفته جاستین ترودو، کانادا فکر می‌کند دلایل معتبری وجود دارند که نشان می‌دهد هند ممکن است مسئول قتل هردیپ سینگ نیجار، رهبر سیک‌ها در غرب کانادا در ژوئن ۲۰۲۳ باشد. 

هردیپ سینگ نیجار که هند او را تروریست تحت تعقیب اعلام کرده بود، ۲۸ خردادماه در حومهٔ شهر ونکوور که محل زندگی بزرگ‌ترین جمعیت سیک‌ها در کانادا است، کشته شد.  

همچنین در همان زمان وزیر امور خارجه کانادا اعلام کرد که در ارتباط با قتل هردیپ سینگ نیجار، رئیس بخش تحقیق و تحلیل سازمان اطلاعات خارجی هند در کانادا اخراج شده است. 

پس از آن نیز هند به شهروندان خود توصیه کرد هنگام سفر به کانادا مراقب باشند و با صدور هشداری از اتباع خود و به ویژه آنهایی که در این کشور آمریکای شمالی تحصیل می‌کنند خواست که به دلیل «فعالیت‌های رو به افزایش ضد هندی و جرایم نفرت‌انگیز سیاسی که به صورت رسمی تایید شده‌اند» محتاط باشند. 

در واکنش به ضرب‌الاجل هند به کانادا برای خارج کردن دیپلمات‌هایش، جاستین ترودو اعلام کرد: «ما به دنبال تشدید تنش‌ها نیستیم 

ترودو در پاسخ به سؤال یک خبرنگار درباره اینکه آیا دولتش اقدام دهلی‌نو را تلافی خواهد کرد گفت: «ما قصد داریم اقداماتی مؤثر بر ادامه روابط سازنده با هند در این زمان شدیداً سخت را انجام دهیم 

ترودو اضافه کرد: «ما به وضوح در حال گذر از یک زمان شدیداً چالش‌برانگیز هستیم. به همین دلیل مهم است که دیپلمات‌های ما در هند برای همکاری با دولت این کشور در راستای حمایت از کانادایی‌ها و خانواده‌های کانادایی حضور داشته باشند.» 

وزارت خارجه کانادا کمتر از دو هفته پیش اعلام کرده بود که تعدادی از دیپلمات‌هایش در هند را به دلیل مطرح شدن تهدیدات جانی در رسانه‌های اجتماعی علیه آنها، خارج می‌کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی