logo_eet

بایدن «وضعیت اضطراری ملی» در رابطه با جمهوری اسلامی را تمدید کرد

تمدید وضعیت اضطراری ملی در ارتباط با جمهوری اسلامی توسط جو بایدن
جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، لحظاتی قبل از خروج از چمنزار جنوبی کاخ سفید در واشنگتن، در 3 مارس 2023، هنگام سفر به ویلمینگتون، دلاور، به طور مختصر برای خبرنگاران سخنرانی می‌کند. (ROBERTO SCHMIDT/AFP via Getty Images)

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، با ارسال نامه‌ای به مجلس نمایندگان و سنای آمریکا، وضعیت اضطراری ملی در ارتباط با جمهوری اسلامی را برای یک سال دیگر تمدید کرد. 

کاخ سفید، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که اقدامات و سیاست‌های حکومت ایران ازجمله تکثیر و توسعه موشک‌ها و دیگر قابلیت‌های تسلیحاتی متعارف، شبکه و کارزار تجاوزگری‌های جمهوری اسلامی در منطقه، حمایت از گروه‌های تروریستی، و فعالیت‌های بدخواهانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای نیابتی‌اش همچنان تهدیدی غیرمعمول و فوق‌العاده علیه امنیت ملی، سیاست خارجی، و اقتصاد ایالات متحده آمریکا است. 

در این بیانیه آمده است که بیل کلینتون، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا، در ۱۵ مارس ۱۹۹۵ برای مقابله با تهدید غیرمعمول و فوق‌العاده جمهوری اسلامی علیه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا فرمان اجرایی شماره ۱۲۹۵۷ را صادر کرد و سپس در ششم ماه مه همان سال، با صدور فرمان اجرایی ۱۲۹۵۹ تحریم‌های گسترده‌تری علیه ایران به‌منظور مقابله با این تهدیدها اعمال کرد. 

از سال ۱۹۹۵ تاکنون تمامی رؤسای جمهور آمریکا هرسال فرمان اجرایی شماره ۱۲۹۵۷ علیه ایران را تمدید کرده‌اند. 

این فرمان باید در بازه زمانی ۹۰ روزه پیش از پایان هر دوره یک‌ساله (۱۵ مارس هرسال) تمدید شود؛ در غیر این صورت به طور خودکار لغو می‌شود. 

پیش از آن نیز دولت آمریکا در آبان‌ماه ۱۳۵۸، و به دنبال آغاز بحران گروگان‌گیری دیپلمات‌های آمریکایی در سفارت این کشور در تهران، مجموعه تدابیری را زیرعنوان «وضعیت اضطراری» برای مقابله با جمهوری اسلامی اعمال کرده است. 

اخبار مرتبط