Search
Asset 2

فیس‌‌‌‌‏بوک در افغانستان مسدود نمی‌‌‌‏شود

فیس‌‌‌‌‏بوک در افغانستان مسدود نمی‌‌‌‏شود (اسکرین شات)
فیس‌‌‌‌‏بوک در افغانستان مسدود نمی‌‌‌‏شود (اسکرین شات)
فیس‌‌‌‌‏بوک در افغانستان مسدود نمی‌‌‌‏شود (اسکرین شات)

 

شورای امنیت ملی افغانستان از کاربران رسانه‌‌‌‌‌‏های اجتماعی به‌‌‌‌‌‏خصوص فیسبوک خواست تا از این رسانه‌‌‌‌‌‏ها به طور مثبت و مسئولانه استفاده کنند.

پیش از این طرح مسدود کردن فیسبوک روز یکشنبه توسط این شورا در یک نشست بررسی و رد شد.

پس‌‌‌‌‌‏از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، تنش‌‌‌‌‌‏ها و بحث‌‌‌‌‌‏های سیاسی زیادی در شبکه‌‌‌‌‌‏های اجتماعی این کشور به‌‌‌‌‌‏ویژه در فیسبوک به راه افتاده است.

بیشتر این بحث‌‌‌‌‌‏ها و گفتگوها به صفحات فیسبوک دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، یعنی دکتر «عبدالله عبدالله» و «اشرف غنی احمدزی»، مربوط می‌‌‌‌‌‏شود.

در حال حاضر قانون مشخصی برای کنترل و نحوه‌‌‌‌‌‏ی استفاده از شبکه‌های اجتماعی در افغانستان وجود ندارد.

برخی از مسئولان پیش‌‌‌‌‌‏از این، طرح مسدود و فیلتر کردن رسانه‌‌‌‌‌‏های اجتماعی چون فیسبوک و توییتر را حداقل تا پایان انتخابات ریاست جمهوری، مطرح کرده بودند.

«انارکلی هنریار»، عضو مشرانو جرگه، ضمن موافقت با مسدود کردن فیسبوک گفت که شماری از افغان‌‌‌‌‌‏ها جنگ‌‌‌‌‌‏های قومی را در فیسبوک به‌‌‌‌‌‏راه انداخته‌‌‌‌‌‏اند.

«رحمت الله نبیل»، رئیس امنیت ملی افغانستان نیز درخواست مسدود کردن شبکه‌‌‌‌‌‏های اجتماعی از جمله فیسبوک را اعلام کرده بود.

در این راستا شورای امنیت ملی در نشست روز یکشنبه خود این پیشنهاد را رد کرد و به انتشار چند توصیه درجهت استفاده‌‌‌‌‌‏ی درست از این رسانه‌‌‌‌‌‏ها بسنده نموده است.

«عادله راز» از سخنگویان دفتر رئیس‌‌‌‌‌‏جمهوری افغانستان ضمن تأیید این اعلامیه گفت: «تصمیم به این شد که از تمام افغان‌‌‌‌‌‏ها به خصوص جوانان خواسته شود که از فیسبوک برای تخریب وحدت ملی و ثبات ملی استفاده نکنند و به شکل مسئولانه از فیسبوک استفاده شود.»

براساس اعلامیه‌‌‌‌‌‏ی منتشر شده از سوی شورای امنیت ملی، کاربران شبکه‎های اجتماعی می‌‌‌‌‌‏توانند با آزادی کامل از این رسانه‎ها استفاده کنند.

بنابر آمار رسمی دولت افغانستان بیش‌‌‌‌‌‏از دو میلیون و چهارصد هزار نفر به اینترنت، و بیش از ۲۱ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر به خدمات مخابراتی GSM متصل هستند.

اپک‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی